מה המגבלות לגבי דמי כניסה, הון אגודה ותשתיות בחברות מלאה בקיבוץ - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • ניר

  נשלח ע"יניר 10:12, 26 ביוני 2014

  שלום, אשתי בת קיבוץ מתחדש, שפנה אלינו עכשיו בהצעה לקליטה. בהצעה אנו נדרשים לשלם כזוג 10,000 ש"ח (16,000 למי שאינם בני משק), להשתתף בהון האגודה בסכום של 99,000 ש"ח (110,000 ש"ח למי שאינם בני משק), לרכוש מניות של תאגיד האחזקות בשווי 28,000 ש"ח (ניתן לקבל את המניות מההורים) ולשלם תשתיות בסכום של 230,000 ש"ח, והשתתפות בקרן לעזרה הדדית בסך 16,000 ש"ח. 1. האם מותר לגבות דמי כניסה בכלל, ובכל סכום שהוא? 2. האם ישנן מגבלות כלשהן לגביית דמי השתתפות בהון אגודה? 3. האם ישנן מגבלות על עלות התשתיות? בנוסף, כמובן שנצטרך לרכוש את המגרש ממנהל מקרקעי ישראל (להפקיד 200,000 מזומן כפקדון במנהל ובעתיד להשלים את הרכישה כשיתבהרו התנאים) תודה

  השב
 • 23:30, 28 ביוני 2014

  שלום רב!
  הצטרפות לחברות "מלאה" באגודה השיתופית ההתיישבותית של קיבוץ, שלובה גם בכל הנובע מעקרון השוויון הבסיסי, החל באגודה השיתופית – לרבות קבלת מעמד שווה וחלק יחסי שווה לגבי נכסיה של האגודה.
  שני הפריטים העיקריים שבדרישת הקיבוץ כאן, מהווים במהותם תמורה לזכויות המוקנות לחברים חדשים – בהון האגודה, אשר נצבר לפי החלטות האסיפה הכללית, וכן בתשתיות קיימות שנוצרו מהשקעות האגודה. השאלה הנותרת היא לגבי שיעוריהם של סכומי-הדרישה והתאמתם הכלכלית-החשבונאית למצב הקיים בקיבוץ. שאלה דומה עומדת גם לגבי יתר פריטי-הדרישה, אשר שיעוריהם נדרשים לביסוס ולהצדקה אובייקטיבית.
  יש להניח, כי הקיבוץ, אשר נוהג בהתחשבות בהורים-החברים ובבנים-המועמדים, כעולה מההקלות בחלק משיעורי-הדרישה - לא ימנע מהם פירוט והצגת נתונים ואסמכתאות, לביסוס סכומי-הדרישה; מצופה בנוסף, כי הסך 10,000 ₪, המיועד כנראה לכיסוי טירחה והוצאות מינהליות, ייבחן שנית ע"י הקיבוץ, במגמת הפחתה לשיעור העלויות בפועל.

  אם השווי הריאלי של מכלול הזכויות והנכסים בקיבוץ המדובר, אכן תואם את סכומי הדרישות הכספיות שהוא מציב – אזי קשיי-מימון של מעוניינים בהצטרפות אינם יכולים לשמש בסיס לטענות, אלא לבקשת הקלה והתחשבות בהסדרת התשלומים לקיבוץ. בהקשר זה, גם ההורים, החברים בקיבוץ, הינם צד בעל מעמד בבקשה כזו, ובניסיון למנוע מקשיי-מימון לטרפד את הצטרפות הבנים, החשובה והמועילה.

  לחשיבות מגורים סמוכים של בני-משפחה, בעיקר לדור-ההורים, הועלו כבר דברים ע"י מנהל-הפורום, בתשובתו מיום 12/6/14, אליה מופנית תשומת-הלב. ניתן לקוות, כי כל העוסקים בנושא הקליטה בקיבוץ מודעים גם לכך, ויעשו כמירב הניתן מבחינת הקיבוץ במקרה הנוכחי.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.