יפוי כח באסיפה כללית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מילס עירית

  נשלח ע"ימילס עירית 22:59, 1 ביולי 2014

  האם נין להשתמש ביפוי כוח באסיפה כללית

  השב
 • 18:00, 2 ביולי 2014

  שלום רב!
  האופי האישי, המיוחס בחקיקה לחברות באגודה השיתופית, בא לידי ביטוי גם בהגבלות על הצבעה באסיפה הכללית – סעיף 16 של "פקודת האגודות השיתופיות" מתיר הצבעה ע"י מיופה-כוח, רק בחריגים הקבועים בו, כאשר לאלה מצטרפים החריגים הנובעים מצווי חקיקת-המשנה של השר הממונה בנושא, מכוח סמכותו המיוחדת לפי סעיף 55 של הפקודה.
  פרט ל"התרת הרסן" לגבי אגודות רחבות-פעילות – במישור המערב אגודה נוספת, או בפעילות הפזורה על יותר מיישוב אחד – מתיר סעיף 16 הנ"ל הצבעה ע"י שליח, כאשר החבר-השולח נמצא בחו"ל; גם זאת מותנה בכך, כי מיופה-הכוח הינו חבר באגודה, וכי באותה הצבעה באסיפה לא ייצג יותר משני חברים אחרים.
  לאלה מתווספת אפשרות של שליחות-להצבעה-באסיפה בין בני-זוג – אפשרות שהותרה מכוח צו שניתן לפי סעיף 55 האמור. מאידך, יש לזכור כי תקנון-האגודה עשוי להכיל תנאים או מיגבלות גם על מה שהותר בחקיקה בנושא, לרבות קביעת נוסח נדרש ליפוי-הכוח או דרישת הפקדתו מראש.
  יצויין, כי המיגבלות שבפקודה ה"וותיקה" נראות נוקשות מדי במציאות של התקופה הנוכחית, ומצד הציבור עולות, מדי פעם, פניות להפעלת הסמכות לפי סעיף 55 לפקודה. נושא מורכב, בהקשר זה, נוגע לאגודות-שיכון, בהן אסיפת-החברים הינה, במקרים רבים, אסיפת-דיירים, לפחות למעשה.
  נראה כי בנושא המדובר עדיין לא נאמרה "המילה האחרונה" ע"י מחוקק-המשנה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.