שינוי הסכם - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מאמי

  נשלח ע"ימאמי 01:14, 2 ביולי 2014

  שלום, האם לאחר שהוחתמתי על הסכם חברות בקיבוץ רשאי הקיבוץ על דעתו בלבד לחייב את החתומים לעבור להסכם בתנאים החדשים אשר אינם מקובלים עלי?

  השב
 • 00:08, 3 ביולי 2014

  שלום רב!
  חוזה שנקשר כדין בין צדדים – מחייב כל אחד מהם. עקרון יסודי זה משמעו, כי אין לשנות מהסכם שנחתם, אלא בהסכמת כל הצדדים להסכם. אם הקיבוץ הכין והציג נוסח הסכם לחתימת מצטרף לחברות – נוצר חוזה המחייב גם את הקיבוץ, אף אם החתימה על המסמך היא רק של החבר.
  עוד יצויין, כי גם אם היתה מצד הקיבוץ טעות לגבי כדאיות התנאים שבהסכם – הרי טעות כזו איננה משחררת אותו מן ההסכם כפי שנחתם. הדברים אמורים במשנה-תוקף, כאשר הקיבוץ – הוא שניסח את המסמך שנחתם.

  עם כל זאת, רצוי במקרה זה לבדוק, שמא המדובר בהוספה או בהשלמה של תנאים, באופן שהותר בהסכם הקיים. אם אין לקיבוץ זכות להוסיף ולשנות תנאים באופן חד-צדדי, אזי מומלץ להעמידו, ברוח טובה ועניינית, על חובתו לכבד את המצב שנוצר ע"י ההסכם החתום.

  תגובה
 • 09:44, 3 ביולי 2014

  תודה על תשובתך.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.