חובות אגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אבי

  נשלח ע"יאבי 11:25, 12 באוגוסט 2014

  האגודה השיתופית המנהלת את הישוב בו אני מתגורר אחראית על הגינון, יש מצבים בהם גדרות של אנשים - גדרות חי, צומחות לתוך השביל ולא נעשה גיזום, הגיזום לא נעשה היכן שהאנשים "חזקים" - מה ניתן לעשות כנגד האגודה במקרה זה על מנת לאלץ אותה לגזום ?

  השב
 • 12:24, 14 באוגוסט 2014

  שלום רב!
  הטיפול בנושא גינון ציבורי ביישוב שיתופי הוא באחריות ועד-ההנהלה של אגודת-היישוב או באחריות "הועד המקומי". "גינון ציבורי" כולל את הצמחים הגדלים בשטח הציבורי, ואיננו כולל את חלקי הצמחים החודרים אליו מחלקה פרטית כלשהי. עם זאת, כאשר חדירה כזו מגיעה למידה העולה כדי מיטרד או מיכשול לעוברים בדרך ציבורית – על הגוף הניהולי, האחראי לתקינות הדרך ולנוחות המעבר בו ( לרוב – הועד המקומי ו/או המועצה האזורית ), לבחון את המצב ולפעול בהתאם.

  לגבי התנהלות מול ועד-הנהלה ( של האגודה השיתופית ) או מול "ועד מקומי" ביישוב שיתופי, בין לגבי מעשה ובין לגבי אי-עשייה – הועלו דברים מפורטים בתשובת מנהל-הפורום מיום 30/7/14, אשר הובאה שם בהרחבה כדי לכלול גם מקרים כגון זה המתואר כאן.

  תגובה
 • 14:27, 27 באוגוסט 2014

  חברת קיבוץ השתלטה על שטח ציבורי , חוסמת מעבר, מציבה מפגעים, אינה גוזמת צמחייה פרטית המכסה מעבר ציבורי.
  נעשו פניות למנהלים - אינם מטפלים
  למי ניתן לפנות מעל המנהלים לוודא אכיפה ?
  תודה

  תגובה
 • 16:39, 27 באוגוסט 2014

  שלום רב!
  בתשובה שכבר ניתנה לשאלת-הבסיס – וכעת שוב – מופנים כל המעוניינים לתשובת מנהל-הפורום מיום 30/7/2014.
  אם מדובר בפגיעה נמשכת בשטח ציבורי ו/או במעבר ציבורי – האחריות לסילוקה מוטלת על "הוועד המקומי" ועל המועצה האזורית, אך יתכן כי השטח המתואר כ"ציבורי" הינו שטח בהחזקתה ובאחריותה של האגודה השיתופית ביישוב, ואזי חייב לטפל בנושא וועד-ההנהלה שלה; כך יהיה גם לגבי המעבר, אם איננו מתוייג רשמית כ"דרך" במישור התכנוני.
  שלבי הבירור והפניות פורטו בתשובה הנ"ל שמיום 30/7/14.

  כהערת-אגב כללית יצויין, כי במקרים מסוג זה נגרמת לעתים איטיות בטיפול הגורם האחראי, עקב התחשבות בקשיים אישיים... דווקא של גורם-המיטרד; ברם, גם להתחשבות כזו חייב להיות גבול – מולה ניצבים כל אלה: (א) תושבים הנפגעים ישירות עקב ההפרעות והמיגבלות בשימוש בשטח או במעבר; (ב) הציבור ביישוב כולו, אשר מבחינה עקרונית ומעשית גם יחד, עניינו במניעת תקדים מסוכן, לפיו "איש הישר בעיניו יעשה".


  תגובה
 • 09:53, 31 באוגוסט 2014

  תודה על המענה
  לצערי , יש ניצול כוחני של חברת קיבוץ את אוזלתה יד של המנהלים -
  האם יש מקום לפנות לרשם האגודות? , מה סמכותה של המועצה האזורית?, ועדה לתכנון?

  תגובה
 • 18:54, 1 בספטמבר 2014

  שלום רב!
  מערכת הצעדים האפשריים במקרה כמדובר, הובאה בפירוט רב בתשובת מנהל-הפורום מיום 30/7/14, והשואלת הנכבדה מופנית אליה שוב.
  במסגרת זו מוצע, בשלב ראשון, צעד כפול ומקביל: פנייה בכתב אל ה"הנהלה" ( עם העתקים לגורמי-הבקרה שלה ) וכן גיוס חברים נוספים ליוזמה לשינוי המצב - הן בעבור הנפגעים ישירות, והן למען הצד העקרוני שמעניינו של הקיבוץ כמסגרת ארגונית וחברתית.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.