העברת זכויות מהאגודה החקלאית לאדם אחר - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יורם

  נשלח ע"ייורם 15:57, 9 בספטמבר 2014

  שלום, הנהלת האגודה החקלאית מבקשת להביא לאישור האסיפה הכללית הצעת החלטה להעביר את הזכויות במקרקעין (לא משק) לאדם פרטי. כיום הזכויות הם בידי האגודה אך האדם האחר מחזיק בקרקע מזה למעלה מ 25 שנים. ההנהלה טוענת כי כך הובטח לו בעבר ויש לקיים הבטחה זו. אחרת התוצאות יהיו בעייתיות. ההנהלה עוד טוענת כי רמ"י מוכן להעברת הזכויות ובתנאי שהאסיפה הכללית תאשר זאת. האם יש תוקף להבטחה מסוג זה? האם הבטחה זו מחייבת אותנו? האם הבטחה זו מחויבת ברוב מוחלט של חברי האגודה או ברוב המשתתפים באסיפה בלבד?

  השב
 • 00:09, 11 בספטמבר 2014

  שלום רב!
  נושא של העברת זכויות-במקרקעין, הרשומות בשם האגודה ( גם אם איננה מחזיקה בשטח ) – מצריך בדיקה עובדתית ומשפטית של המקרה, לקבלת חוות-דעת מפורטת ומנומקת של עו"ד, אשר תיבחן ע"י ועד-ההנהלה ותוצג לחברים, אף טרם הדיון וההחלטה באסיפה הכללית. זאת – גם כדי לאפשר לחברים לתרום מידע נוסף, לגבי נסיבות המקרה, אשר שורשיו לפני 25 שנה.
  במקרה בלתי-שגרתי כמתואר בשאלה, אין די בהעלאת טענות, הערכות והשערות, ואף לא באיומים על "בעיות" צפויות. נראה כי יש מקום לבירור נוסף אצל רמ"י, וכן מול המחזיק, לגבי יסוד החזקתו בקרקע ולשאלת ביסוסן של טענותיו, כאשר גם ממצאי בדיקות אלה יעמדו ברקע חוות-הדעת המשפטית.
  בעזרת עוה"ד-המייעץ, יש לבחון, בנוסף, את שאלת תחולתו של מס-שבח במקרה של ויתור על הזכויות, למניעת הפתעות בתחום זה.
  בנושא כמדובר, אין להירתע מקבלת חוות-דעת משפטית נוספת או משלימה, אם המצב העובדתי והמשפטי לא יובהר לאשורו על-פי חוות-הדעת הראשונה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.