נוהל גביית מסי וחובות וועד באגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • רן

  נשלח ע"ירן 13:27, 20 בספטמבר 2014

  אני חבר באגודה שיתופית לשיכון. לחלק מהחברים חובות לאגודה. מקריאת תשובה קודמת בפורום, הבנתי ש"לצורך פעולת הוצאה לפועל זמנית לגבי חובות המגיעים לאגודה מחבריה, הרי תעודה החתומה ע"י הפקיד או הפקידים הממונים באותה שעה על הנהלת עסקי האגודה והטבועה בחותמת האגודה תיחשב כמסמך מקויים בגדר סעיף 130 מהחוק העותומני של דיון אזרחי." במקרה שלנו, הפקיד המוסמך הוא, להבנתי ועד האגודה, או אותו חבר או חברים שהוסמכו ע"י הוועד או האספה לחתום בשם האגודה. אילו צעדים יש לנקוט כדי לגבות את החוב? דיווח לחברים על החוב? אזהרה חתומה ע"י הועד? אזהרת בחתימת עו"ד? האם חייבים להעזר בעו"ד? למי פונים? לרשם האגודות השיתופיות? להוצאה לפועל? לכתובת אחרת? אודה על קבלת תשובה מפורטת או על הפנייה למסמך בנושא זה.

  השב
 • 11:00, 25 בספטמבר 2014

  שלום רב ושנה טובה!
  בתשובה מיום 15/9/14 בפורום זה, נענתה שאלה לגבי הבסיס המשפטי לתביעת דמי-חבר באגודה השיתופית, וההפניה לסעיף 23 של "פקודת האגודות השיתופיות" כוונה לחלקו הראשון של הסעיף – פיסקה (1); הציטוט בשאלה הנוכחית הוא מפיסקה (2) שם, שאיננה רלבנטית ויתכן שאף אבד עליה הכלח.
  יש להניח, כי חובות חברים באגודת-השיכון המדוברת, נובעים מדמי-חבר בלבד; גם אם כך – ראוי לוודא כי קיים בסיס ראוי לגובה הסכומים הנדרשים, בהחלטה מתאימה לפי הוראות תקנון האגודה. כמו-כן, יש להקדים מסירת דרישה מפורטת בכתב לחבר ( לחברים – אם בדירה יותר מבעל-זכויות יחיד ) , בליווי התראה על הכוונה לנקוט הליכי תביעה, תוך אזהרה מהגדלת החוב עקב ההוצאות שיהיו כרוכות בכך, אשר גם הן ייתבעו מן החבר/ים, אם יעמוד/יעמדו בסירובו/ם הנמשך לשלם לאגודה את המגיעה לה.

  בצעדים כנגד חברים סרבני-תשלום, על האגודה להקפיד על קיום בסיס ראוי לתביעה ועל ניהול נכון של הגשת התביעה ( אשר יש לקוות כי תספיק, כשלעצמה ) ושל ייצוג האגודה בהליכי התביעה ( במקרה הצורך ) – כדי למנוע תוצאה, העלולה לפגוע במוסר-התשלומים של החברים האחרים. במצב כעולה מן השאלה הנוכחית, ראוי לשקול הסתייעות בעו"ד, כבר בשלב ההתראה - הן מהטעמים דלעיל, הן כדי לחזק את הסיכוי לסילוק החוב ללא צורך בהליכי-תביעה והן כדי להבטיח תוצאה מוצלחת ומרתיעה לגבי חובות-חברים בעתיד.
  גם אם ההיקף הכולל של החובות איננו מצדיק ייצוג ע"י עו"ד – יש מקום לפחות לסיוע של עו"ד בייעוץ משפטי ובניסוח הדוגמאות להתראה ולכתב-תביעה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.