חבר לא ממושמע !!! - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • ארז

  נשלח ע"יארז 19:03, 22 בספטמבר 2014

  מה ניתן לעשות עם חבר קיבוץ שמתנהג לא לפי הנורמות ?לדוגמא נכנס דרך הגדר לבריכה בשעות שהבריכה סגורה ולמרות שזומן לשיחה אצל מנהל הקהילה יותר מפעם אחת והוזהר החבר ממשיך בשלו

  השב
 • 11:05, 25 בספטמבר 2014

  שלום רב ושנה טובה!
  שמירת הסדר הכללי בקיבוץ והתנהגות תואמת של החברים – הינם מעניינם של החברים עצמם ושל הקיבוץ כמסגרת חברתית ותאגידית. שתיקה נמשכת מול התנהגות חריגה של חבר "תורמת" לא רק לשיבוש הסדר הכללי המתחייב, אלא אף מאיימת על נכונותם של אחרים לעמוד בנורמות ההתנהגות של הקהילה ביישוב.
  כל קיבוץ אמור להסתייע בייעוץ משפטי ( אף ע"י עו"ד קבוע ) במקרים המתאימים, ונראה כי המקרה המתואר בשאלה הוא אחד מאלה. יתרה מזו:
  פריצת מסגרת השעות בהן מותר השימוש בבריכה, ופריצת גדר הבריכה השלובה בכך – הינן בגדר הפרה חמורה העולה כדי "הסגת גבול", עם השלכות לכאורה גם במישור הפלילי. כניסה לבריכה בשעה שאין בה מציל, ואף ללא נוכחות קהל-מסייע, יוצרת סיכון מהדרגה החמורה ביותר, עם האחריות העלולה להיות מוטלת גם על הקיבוץ עצמו, בהקשר זה, עקב מחדל של אי-נקיטת כל הנדרש והאפשרי כנגד החבר. כהערת-אגב להבהרה: גם כאשר הסיכון הנוצר מופנה כלפי הפורץ עצמו, אין הדבר יכול לשמש לו צידוק למעשיו – למדינה ולחברה אחריות לשלומם של הכל, ועמה גם הסמכות לחייב בחובות למניעת סיכון-עצמי. במקרה הנוכחי - נקיטת צעדים ע"י הקיבוץ, לפי ייעוץ משפטי, נדרשת באופן נמרץ ומיידי, כבר מטעם זה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.