סיכונים שלוקח חבר אגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • איל שפר

  נשלח ע"יאיל שפר 13:29, 27 באוקטובר 2014

  שלום, עומדת בפני הצעה להיות חבר באגודה שיתופית צרכנים. אילו סיכונים אני לוקח על עצמי בהצטרפות זו? לדוגמה: תביעה של צד ג' כלפי האגודה, האם יכולה להגיע גם אלי באופן אישי באיזושהיא דרך?

  השב
 • 06:33, 28 באוקטובר 2014

  שלום רב!
  צעדים במישור הכלכלי אינם נקיים כליל מסיכונים, אשר יש לבודקם ולהעריכם בפני עצמם, ובמשולב – מול הסיכויים הצפויים, וכמידת הסתברותם. גם בנושא של הצטרפות לתאגיד כלשהו – כל מקרה עומד בפני עצמו, וכל מקרה נבחן בפני עצמו.
  מי ששוקל הצטרפות לאגודה, כמוצג בשאלה – מומלץ לו לפנות אל הגורמים המוסמכים והאחראים, המרכזים ידע בהקשר לאגודה המדוברת, לרבות מצבה הנוכחי, תוכניותיה הידועות וכן רמת סיכויים וסיכונים צפויה בפעילותה. הכל – מול היקף ההשקעה הנדרש בהקשר להצטרפות.
  לגבי סיכוני פעילות רגילה של האגודה, היא אמורה להסדיר לעצמה ביטוחים שונים, אשר גם הם נושא לבדיקה מראש מצד כל מעוניין בהצטרפות. נושאים נוסף לבדיקה הם מסמכי-היסוד של האגודה – תקנון והסכם פנימי ( אם קיים ) - וכן מצבת העובדים בתאגיד והסדרת זכויותיהם הסוציאליות.
  כמובן, יש מקום להתעניין גם מיהם ( וכמה הם ) חברי-האגודה, מיהם מנהלי ענייניה, וכן לשקול אם היקפו ועומקו של הבירור כולו.... איננו חורג מהראוי.

  תגובה
 • 17:53, 28 באוקטובר 2014

  תודה רבה על התשובה. באופן יותר ספיציפי האם יכול בית משפט להעביר הפסדים של אגודה שיתופית לחבריה ?

  תגובה
 • 00:08, 29 באוקטובר 2014

  שלום רב!
  בתשובה שכבר ניתנה, החלק המתייחס לקבלת מידע מהאגודה עצמה – אמור לכסות גם את שאלת הבירור, לגבי סיכון קיים או עתידי לחיובם של חברי-האגודה בחובות או בגירעונות וכיו"ב, אם נוצרו כאלה ולא סולקו.
  גם אם, ככלל, מכיר הדין בחובות האגודה ובגירעונותיה כחובותיה-שלה, להבדיל מחובות-חברים, וללא אפשרות לחיובם בהעדר בסיס משפטי לכך – עדיין יתכן מצב, בו תימצא הסכמה לחיובם של חברים, כגון בתקנון האגודה או בשינוי-תקנון, שדינם כחוזה פנימי. מי שחושש מאפשרות כזו – מוצע לו לקבל הבהרה מתאימה מגורם מוסמך באגודה המדוברת, אף במכתב מיועצה המשפטי.
  הדבר הוא מעניינם של כל החברים, בהווה ובעתיד, והאגודה אמורה להשיב לכך, בהתאם.
  יצוין כי בתקנון-אגודה עשוי להופיע היתר לחיוב חברים בהוצאות בסכום כספי מוגבל ואף צנוע, הנקוב בתקנון, אך אין הדבר פוטר מבירור ממצה כמוצע.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.