יציאה מחברות - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אפרת שני

  נשלח ע"יאפרת שני 11:17, 22 בנובמבר 2014

  שלום, אני ובעלי חברי קיבוץ מזה 5 שנים בעלי הוא בו קיבוץ ורצינו להשאר בקיבוץ ולבנות פה את ביתנו ולשם כך הקיבוץ הכריח אותנו להצטרף לחברות והסכמנו (לפני 5 שנים) לפני כשנה סיימנו לבנות את ביתנו ואנחנו רוצים לצאת מחברות ולהיות תושבי קבע יש לציין שיש כ-40 משפחות בקיבוץ שהם תושבי קבע ומשלמים רק מס מוניציפאלי ואינם חברים בנוסף רמת השחיטות פה היא גבוהה, כל פעם מכניסים יד לכיס ומחייבים על כל החלטות חדשות שלא היינו מודעים אליהם כשהצטרפנו עדיין אין שיוך דירות אנחנו משלמים על הבית בתשלומים לקיבוץ ועל הבניה שהרחבנו לקחנו משכנתא מהבנק האם זה אפשרי לצאת מחברות ועדיין להשאר לגור בבית שבנינו ?

  השב
 • 18:05, 22 בנובמבר 2014

  שלום רב!
  במצב של חברות בת-שנים בקיבוץ, כאשר הבעל הינו בן-קיבוץ ועל יחידת-המגורים שהורחבה רובצת משכנתא – ספק רב אם פרישה מחברות הינה צעד נכון: צעד כזה עלול להימצא כשגוי, הן מבחינה משפטית וכלכלית והן מבחינה חברתית ואישית ( עם השלכות מכבידות על בני-משפחה ). מקרה כמתואר בשאלה חייב להיבחן בזהירות וביסודיות, בשילוב בדיקת מסמכים, לרבות תקנון הקיבוץ והחלטות רלבנטיות לנושא הנדון, וכן בדיקת התחייבויות קיימות וזכויות עתידיות, אף בעזרת ייעוץ משפטי, ולפי הצורך – בתוספת ייעוץ כלכלי-חשבונאי.

  מופנית תשומת-הלב גם לתשובת מנהל-הפורום מיום 2/7/14 לשאלה בדבר "פרישה מאגודה שיתופית", הדומה כאן עקרונית ומעשית. כך גם התשובות בפורום זה מיום 6/2/14 ( "פרישה מאגודה" ) ושתי התשובות הנוספות הנזכרות שם.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.