חיוב נוסף של חבר אגודה בגין השכרת שטח מביתו או יח"ד נוספת בחלקתו - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אלון

  נשלח ע"יאלון 13:05, 10 בדצמבר 2014

  האם מותר לאגודה לחייב תשלום נוסף לחבר בגין השכרת שטח מביתו או יח"ד נוספת בחלקתו.

  השב
 • 22:00, 10 בדצמבר 2014

  שלום רב!
  השאלה הקצרה משלבת בתוכה מציאות רחבה יותר:
  השכרת חלק מבית-מגורים או יחידת-דיור בנחלת-החבר, פירושה כניסת-קבע של אדם או אנשים נוספים למסגרת הקרקעית והקהילתית של היישוב; כמעט תמיד, אלה אינם חברי-האגודה.
  לכך עשויות להיות השלכות, המשפיעות על מילוי תפקידיה של האגודה ועל ההיקף והאופי של אחריותה ופעילותה.
  עקרונית, אפוא, יש מקום לדרוש מן החבר, הנהנה מרווחי-ההשכרה, לשלם לאגודה דבר, גם אם אין לחיוב ביסוס מפורש בתקנון-האגודה או במסמך מסדיר אחר. עם זאת, חיוב כזה צריך להיקבע בדרך ראויה, לרבות מבחינת מכלול תנאיו ומבחינת הסכום הנדרש מהחבר.
  מומלץ כאן להסתייע בחוות-דעת משפטית, אשר על-פיה יתקיים דיון ותתקבל החלטה באסיפה הכללית. לפי הצורך, תישקל גם תוספת-שינוי בתקנון האגודה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.