סיכסוך כספי עים אגודה שיתופית של ישוב קהילתי - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יוסף

  נשלח ע"ייוסף 10:46, 6 בינואר 2015

  כחצי שנה לאחר קבלתי לישוב, ולאחר שרכשתי בו ביית ועברתי לגור בו, נדרשתי לחתום וחתמתי על מיסמך המתיחס ל"בנה ביתך", שעה שרכשתי ביית קים, שהוא לגמרי לא-רלבנטי לעיניני. כ"כ נדרשתי לשלם סכום שוה בשקלים ל-$7,000 בעבור מה שהוגדר פעם כ"השתתפות במיבני ציבור" ופעם כ"הון האגודה". מאחר שנאמר לי, שהכסף יוחזר לי עים עזיבתי, ביקשתי וקיבלתי מיסמך בלשון זו, כשהוא חתום ע"י יו"ר ועד הנהלת האגודה. עים עזיבתי ביקשתי את הכסף שהפקדתי, ונתקלתי בסירוב. האגודה טענה שמגיע לי - לאחר הפחתה של הוצאות האגודה חלקי מיספר החברים - רק כ-1,500 ש', תוך שהיא קובעת שאיני "בן יחיד", ושהענות לדרישתי עלולה לפרק את האגודה, ותוך שהיא מסתמכת על מיני תקנות שונות ומשונות. האים רשאית האגודה להתעלם מהמיסמך שניתן לי, ולנהוג כפי שהיא נוהגת? ואים לא, מה עלי לעשות? תודה מראש

  השב
 • 21:50, 6 בינואר 2015

  שלום רב!
  מן השאלה עולה, כי האגודה מודה בחובתה להחזיר כספים, אך מעלה מצדה תביעות-נגד, תוך ניסיון לקזז על-פיהן. הבירור במקרה כזה, אמור להתמקד בבדיקת תביעותיה הנטענות של האגודה, אלא שלגביהן לא הובאו כאן פרטים.
  לבירור העניין במלואו, יש לפנות לבדיקה משפטית של עו"ד, ולהציג לעוה"ד את מלוא המסמכים הנוגעים לעניין, וכן פרטים לגבי אותן "תקנות", הנזכרות בשאלה כחלק מטענות האגודה.
  ככל שיימצא בבדיקה המשפטית, כי אין יסוד לטענות-הקיזוז של האגודה, יש להפנות אליה דרישה מנומקת בכתב, ולפי תגובתה – לשקול הליכי-תביעה משפטיים, בדרך ובעיתוי שיוצעו ע"י עוה"ד.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.