• 26 ביולי 2012

  חיוב בתשלום דמי חבר

  שלום,
  האם נצטרך לשלם דמי חבר אם נרכוש בית בישוב שמוגדר אגודה שיתופית? חשוב לציין, כי אנו לא מעוניינים להיות חברים.

  26 ביולי 2012
 • 26 ביולי 2012

  חיוב בתשלום דמי חבר

  שלום רב!
  חברות באגודה שיתופית מקנה , ככלל, יתרונות של מעמד ( עם זכות להשתתף באסיפות כלליות וזכות לבחור ולהיבחר למוסדות האגודה ) , וכן חלק בנכסי האגודה; אם רק דמי-חבר הם ה"מחיר" - הדבר אמור להשתלם.
  לקראת רכישת בית ביישוב שיתופי, יש לברר באגודה - לא רק את קיום זכויות המוכר ( אם איננו האגודה עצמה ), אלא גם את כל התשלומים הנדרשים מצד האגודה לשם הסדרת הרכישה - הן מבחינת שיעורי התשלומים, והן מבחינת הגדרה וייעוד של כל אחד מהם. מכיוון שאין האגודה זכאית לדרוש ולגבות כרצונה - הרי כל מקרה ראוי לבירור ולבחינה.
  ישנם יישובים בהם נדרש ע"י האגודה סכום צנוע של דמי-טיפול, ויש שנדרש סכום בן 5 ספרות כ"דמי-השתתפות בתשתיות קיימות ביישוב". לגבי הסוג האחרון יצויין, כי תשתיות-העל ביישוב ( לרבות מבני-ציבור שונים ), לא הוקמו "יש מאין" - רובן הוקמו מכספים של החברים-המתיישבים. מי שאינו רוכש את חלקו של חבר כמתיישב ( כרכישת משק במושב ), אלא "בית" בלבד - אמור ליהנות מתשתיות קיימות, אשר הוקמו מכספים של אחרים, ולרוב - באמצעות האגודה; מכאן הטעם לדרישה אפשרית מצדה.
  יש להזכיר עוד, כי אם רכישת נכס מקרקעין מצריכה הסתייעות בעורך-דין, כבר מתחילתה - קל-וחומר כאשר מדובר במקרה מורכב, יחסית, של נכס ביישוב שיתופי.

  26 ביולי 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?