חיוב בתשלום דמי חבר - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אלונה

  נשלח ע"יאלונה 09:47, 26 ביולי 2012

  שלום, האם נצטרך לשלם דמי חבר אם נרכוש בית בישוב שמוגדר אגודה שיתופית? חשוב לציין, כי אנו לא מעוניינים להיות חברים.

  השב
 • 16:19, 26 ביולי 2012

  שלום רב!
  חברות באגודה שיתופית מקנה , ככלל, יתרונות של מעמד ( עם זכות להשתתף באסיפות כלליות וזכות לבחור ולהיבחר למוסדות האגודה ) , וכן חלק בנכסי האגודה; אם רק דמי-חבר הם ה"מחיר" - הדבר אמור להשתלם.
  לקראת רכישת בית ביישוב שיתופי, יש לברר באגודה - לא רק את קיום זכויות המוכר ( אם איננו האגודה עצמה ), אלא גם את כל התשלומים הנדרשים מצד האגודה לשם הסדרת הרכישה - הן מבחינת שיעורי התשלומים, והן מבחינת הגדרה וייעוד של כל אחד מהם. מכיוון שאין האגודה זכאית לדרוש ולגבות כרצונה - הרי כל מקרה ראוי לבירור ולבחינה.
  ישנם יישובים בהם נדרש ע"י האגודה סכום צנוע של דמי-טיפול, ויש שנדרש סכום בן 5 ספרות כ"דמי-השתתפות בתשתיות קיימות ביישוב". לגבי הסוג האחרון יצויין, כי תשתיות-העל ביישוב ( לרבות מבני-ציבור שונים ), לא הוקמו "יש מאין" - רובן הוקמו מכספים של החברים-המתיישבים. מי שאינו רוכש את חלקו של חבר כמתיישב ( כרכישת משק במושב ), אלא "בית" בלבד - אמור ליהנות מתשתיות קיימות, אשר הוקמו מכספים של אחרים, ולרוב - באמצעות האגודה; מכאן הטעם לדרישה אפשרית מצדה.
  יש להזכיר עוד, כי אם רכישת נכס מקרקעין מצריכה הסתייעות בעורך-דין, כבר מתחילתה - קל-וחומר כאשר מדובר במקרה מורכב, יחסית, של נכס ביישוב שיתופי.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.