המושב מסרב לתת דין וחשבון - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מורן

  נשלח ע"ימורן 13:48, 31 במאי 2015

  שלום רב רכשתי מהמושב משק והמושב בנה לי את הבית ושילמתי על הבניה . ביקשתי מהמושב חשבוניות על הבניה ששילמתי המושב ענה לי שעל פי חוק האגודות השיתופיות המושב לא צריך להפיק חשבוניות על התנהלות פנימית של האגודה. שהחוק ורשם האגודות פתר אותם מזה. ייתכן דבר כזה? הם מוכנים לתת לי רק קבלות אודה לתשובתך.

  השב
 • 22:29, 31 במאי 2015

  שלום רב!
  אם אגודת-המושב השלימה "את הבית" במשק שמכרה – יש להניח כי זהו בית-המגורים, אשר איננו כלול בחלק העסקי של המשק, ולכאורה גם ללא צורך בהסדרת נושא מע"מ בהקשרו. אין לגרוע מחשיבות מילוי חובות לפי "חוק מס ערך מוסף" ותקנותיו, במיוחד ע"י מקבל התשלום; ברם, דווקא על רקע זה יתכן, כי האגודה כאן בדקה את המקרה, וכי מצאה – בבדיקה מקצועית או מול רשות-המס - שאין היא חייבת לגבי תמורת-הבית, אלא בקבלה רגילה.
  מי שרוכש משק במושב, אמור לבחון את העיסקה, וכן את פעילויות המשק לעתיד, גם בעזרת ייעוץ בתחום המיסוי – בין ע"י רואה-חשבון ובין ע"י יועץ-מס; מומחה כזה אמור לסייע גם לשאלה הנוכחית, ולבדיקת העניין, לרבות בדיקת כל הסבר שנתנה או שתתן אגודת-המושב.
  מכל מקום: עקב המורכבות של דיני המע"מ, כשלעצמם, לרבות בסוגיית "עיסקת אקראי", כדאי גם לאגודה לבחון היטב את פעולותיה, אם לא עשתה זאת עד כה ( וכל פטור, אם קיים כזה – מקורו ב"רשות המסים" ולא אצל "רשם האגודות השיתופיות" ).
  אגב: כאשר מדובר בבית-מגורים שאינו לצרכי עסק, ואם ממילא אין מקום לקיזוז של מע"מ בהקשר לתמורת-רכישתו – לא נראה כי ייגרם הפסד למשלם במקרה זה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.