מפרק מפעיל באגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מיכל

  נשלח ע"ימיכל 14:36, 24 באוקטובר 2012

  שלום, לקיבוץ בו אני עובדת מינו מפרק מפעיל. אני לא חברת קיבוץ אבל עובדת במפעל בקיבוץ ממה שאני מבינה אני מפוטרת מאז שמונה מפרק אבל לא הודיעו לי על פיטורים האם אני בכל זאת מפוטרת? האם יכול להיות שאני מפוטרת בלי שהודיעו לי? האם חייבים לעשות לי שימוע? מה הזכויות שלי?

  השב
 • 20:08, 24 באוקטובר 2012

  שלום רב!
  העובדה כי מונה לקיבוץ מפרק-מפעיל ( ולא מפרק ), מוסיפה גוון מעודד לתמונה הקודרת, במיוחד אם התיפעול הנמשך בקיבוץ מתייחס גם למיפעל המדובר.
  במצב כזה עשוייה להישמר ( ולעתים ...אף להתעצם ) חשיבותם של עובדים למיפעל ולעתידו - כגון לניצול הזמנות קיימות, ואף למכירת המיפעל כ"עסק חי" ( להשגת תמורה גבוהה יותר ).
  בנסיבות כאלה, יש מקום אף לבחינת המשך העבודה, בהתקשרות מתואמת עם המפרק-המפעיל.
  מכל מקום: אם נמשכת העבודה במיפעל - חזקה על המפרק-המפעיל, כי הוא מודע לתיפקודם הנמשך של כל העובדים המגיעים לעבוד בו, והוא מוחזק כאחראי כלפיהם, גם אם במסגרת "דף חדש" של העסקה ו"מעמד" חדש של מעסיק.

  בנסיבות המיוחדות המתוארות, מוצע לפנות בדחיפות להתייעצות עם עו"ד העוסק/ת בתחום דיני העבודה, כדי לבחון את המצב בשלושה מישורים:
  לגבי כיבוד זכויות-העבר שעד למינוי המפרק-המפעיל ( עם שאלת הצורך והיכולת להסתייע בתמיכה הכספית שנותן המוסד-לביטוח-לאומי בנושא פיצויי-פיטורים, במקרה של חוסר-יכולת תשלום מלא מצד המעסיק, עקב פירוק או פשיטת-רגל );
  לגבי כיסוי והבטחה בהווה לשכר ולזכויות-סוציאליות בגין עבודה נמשכת ( אם ישנה כזו ), מול המפרק-המפעיל;
  לגבי העתיד ( אם אקטואלי ) - לשימור אפשרי של מקום-העבודה, גם אם אצל מי שירכוש את המפעל, במקרה של מכירתו כ"עסק חי".

  מידע ופרטים נוספים, הדרושים כאן לבחינת עמדה וצעדים - ייאספו על-ידי עוה"ד, או לפי הנחיות ממנו/ה. בהצלחה!

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.