• 26 באוקטובר 2012

  חובות אגודה בטיפוח שטחים ציבוריים

  שלום רב,
  מאחורי ביתי יש שטח ציבורי הכלוא בין חלקתי לבין שדה חקלאי (מס' מטרים בודדים). השטח היה מוזנח ומוסכן ולכן זרעתי בו דשא, נטעתי עצים ושמתי אבני נוי. כעת אני נדרש לפנותו.
  האם יש חיקוק המטיל על אגודה חובה לדאוג לשטחים הציבוריים?
  האם "פלישה" לשטח ציבורי הגורם לסכנה (בשל הזנחה, עשבים וסכנות בע"ח כגון נחשים) ניתנת להצדקה?

  26 באוקטובר 2012
 • 26 באוקטובר 2012

  חובות אגודה בטיפוח שטחים ציבוריים

  שלום רב!

  בעל-הזכויות בשטח מקרקעין חייב למנוע בו היווצרות סיכונים לשכניו, כגון ערימת-פסולת העלולה לשמש מסתור לנחשים ( במיגזר ההתיישבותי - גם עצים מוזנחים, היוצרים מקור למחלות-צמחים, ועוד ). חובה כזו מוטלת גם על האגודה/ "הועד המקומי" במושב, לגבי שטחים ציבוריים.
  ברם, מהתיאור בשאלה נראה, כי צעדים שנעשו בשטח המדובר ( בעיקר - נטיעת עצים, שדינה כתפיסת חזקת-קבע ), אינם תואמים רק את המתבקש למניעת סיכונים ומיטרדים. קושי נוסף יתכן שנוצר, אם למסתכל מהצד נראה השטח כ"מסופח" לחצר-הבית.

  אם הפעולות בשטח נועדו לתיקון מחדלים מצד האגודה - האם נעשתה אליה פנייה קודמת, עם תיאור המצב והנדרש מצדה? האם ניתנה על כך גם תזכורת בכתב?

  על-פי ההערות ושאלות-העזר דלעיל, מוצע להגיע להידברות עם ועד-ההנהלה, ברוח טובה ועניינית, אף תוך הצעה למתן הצהרה ואישור בכתב לאגודה, להסרת חששות של "סיפוח" או השתלטות; ואולי גם בשילוב הצעה ל"חילופי-שטחים" - במיוחד לאור גודלו הצנוע של השטח, ומיקומו הייחודי, ה"מנותק".

  שבת שלום, ובהצלחה!

  26 באוקטובר 2012
  • 27 באוקטובר 2012

   חובות אגודה בטיפוח שטחים ציבוריים

   תודה רבה.
   פתחנו בניסיונות להסדיר את העניין "בתוך הבית", מקווה שנצליח.
   שבת שלום.

   27 באוקטובר 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?