חובות אגודה בטיפוח שטחים ציבוריים - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • ירון

  נשלח ע"יירון 14:25, 26 באוקטובר 2012

  שלום רב, מאחורי ביתי יש שטח ציבורי הכלוא בין חלקתי לבין שדה חקלאי (מס' מטרים בודדים). השטח היה מוזנח ומוסכן ולכן זרעתי בו דשא, נטעתי עצים ושמתי אבני נוי. כעת אני נדרש לפנותו. האם יש חיקוק המטיל על אגודה חובה לדאוג לשטחים הציבוריים? האם "פלישה" לשטח ציבורי הגורם לסכנה (בשל הזנחה, עשבים וסכנות בע"ח כגון נחשים) ניתנת להצדקה?

  השב
 • 15:56, 26 באוקטובר 2012

  שלום רב!

  בעל-הזכויות בשטח מקרקעין חייב למנוע בו היווצרות סיכונים לשכניו, כגון ערימת-פסולת העלולה לשמש מסתור לנחשים ( במיגזר ההתיישבותי - גם עצים מוזנחים, היוצרים מקור למחלות-צמחים, ועוד ). חובה כזו מוטלת גם על האגודה/ "הועד המקומי" במושב, לגבי שטחים ציבוריים.
  ברם, מהתיאור בשאלה נראה, כי צעדים שנעשו בשטח המדובר ( בעיקר - נטיעת עצים, שדינה כתפיסת חזקת-קבע ), אינם תואמים רק את המתבקש למניעת סיכונים ומיטרדים. קושי נוסף יתכן שנוצר, אם למסתכל מהצד נראה השטח כ"מסופח" לחצר-הבית.

  אם הפעולות בשטח נועדו לתיקון מחדלים מצד האגודה - האם נעשתה אליה פנייה קודמת, עם תיאור המצב והנדרש מצדה? האם ניתנה על כך גם תזכורת בכתב?

  על-פי ההערות ושאלות-העזר דלעיל, מוצע להגיע להידברות עם ועד-ההנהלה, ברוח טובה ועניינית, אף תוך הצעה למתן הצהרה ואישור בכתב לאגודה, להסרת חששות של "סיפוח" או השתלטות; ואולי גם בשילוב הצעה ל"חילופי-שטחים" - במיוחד לאור גודלו הצנוע של השטח, ומיקומו הייחודי, ה"מנותק".

  שבת שלום, ובהצלחה!

  תגובה
 • 11:43, 27 באוקטובר 2012

  תודה רבה.
  פתחנו בניסיונות להסדיר את העניין "בתוך הבית", מקווה שנצליח.
  שבת שלום.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.