זכויות לחבר קיבוץ עם חשבונית מס מהקיבוץ - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אשכנזי שלמה

  נשלח ע"יאשכנזי שלמה 14:45, 1 בנובמבר 2015

  אני חבר קיבוץ העובד במקום מסוים כנגד חשבונית שמוציא הקיבוץ האם אני זכאי לדמי הבראה כמו החברים המועסקים בתוך הקיבוץ עצמו וזכאים ומקבלים את הזכות הזאת לתשובתך המלומדת

  השב
 • 08:10, 2 בנובמבר 2015

  שלום רב!
  כאשר חבר-הקיבוץ מבצע עבודה אצל גורם חיצוני, המשלם בעבורה לקיבוץ בלבד ( וכנגד חשבונית שמנפיק הקיבוץ ), ניתן לראות בכך – לפחות לכאורה – מתן שירותים ע"י הקיבוץ לגורם החיצוני, כאשר ביצוע העבודה נעשה ע"י החבר, למעשה ( ולכאורה – גם להלכה ), בעבור הקיבוץ.
  אם כך הדבר, והתמורה שמקבל הקיבוץ כאמור, איננה מועברת לחבר, מעבר להקצבות הנהוגות מצד הקיבוץ לחבריו ( למחיה וכיו"ב ) - אמור החבר לזכות להטבה של דמי-הבראה, או לשווה-ערך תואם, כפי שמשלם הקיבוץ לכל חבר המועסק ע"י הקיבוץ בתחומו.
  אם בנסיבות כמתואר לעיל סובר הקיבוץ אחרת - נראה כי נטל ההוכחה על הקיבוץ, להראות מדוע אין מוטלת עליו חובה כאמור.
  יובהר, כי המצב המשפטי יהיה שונה, אם יתברר כי מערכת העובדות הקיימת ב"משולש" היחסים המתואר, מציגה מצב עובדתי שונה, לרבות עקב קיומן של עובדות משמעותיות נוספות.

  תגובה
 • 11:32, 2 בנובמבר 2015

  המצב שאני נמצא בו הוא כזה: אני פנסיונר שאין לו חובת הפרשות של פנסיה וביטוח לאומי.
  את החשבונית הקיבוץ מוציא מקבל את התמורה מעביר לחבר במסגרת הקיבוץ המתחדש כשמזה הוא גובה את מס האיזון המקובל מכל אחד שעובד.

  מודה לך על תשובתך מלומדה

  תגובה
 • 15:04, 2 בנובמבר 2015

  שלום רב!
  לפי הנסיבות הנוספות שנמסרו כעת, המדובר בחבר-פנסיונר בקיבוץ מתחדש, העובד אצל גורם חיצוני, כאשר התמורה בעבור עבודתו מועברת אליו דרך הקיבוץ. במקרה כזה קיים שוני ממשי ומשמעותי בין החבר לבין חברים המועסקים ע"י הקיבוץ ( בתחומי הקיבוץ ), ולא נראה כי יש מקום להשוואה או להיקש בנושא דמי-הבראה.
  בהעדר נתונים לגבי עבודת החבר אצל הגורם החיצוני, הנזכר בשאלה, מוצע לבחון מהם יחסי ההעסקה שבין החבר לבין אותו גורם: האם נוצרו ביניהם יחסי-עבודה ( עם חובות מעסיק כלפי עובד ), או שמא חבר-הקיבוץ הינו קבלן עצמאי? העובדה כי התשלום מתבצע כנגד חשבוניות איננה שוללת את האפשרות הראשונה; ברם,כדאי לקחת בחשבון, כי אם שאלת קיומם של יחסי-עבודה תבוא כהפתעה לגורם החיצוני הנ"ל, הוא עלול להביא להפסקת ההתקשרות כולה.

  תגובה
 • 18:52, 2 בנובמבר 2015

  אין משמעות להיותי פנסיונר כי למעשה כל החברים בין עם עובדים בקיבוץ מקבלים את שכר עבודתם בקיבוץ לחשבונם לשאלתך
  על צורת ההתקשרות ביני לבין מעסיקי אין ביננו קשר של עובד ומעביד ולכן העדיף להעסיקני בחשבונית ולא בתלוש שכר

  בתודה שלמה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.