סיכסוך כספי בין אגודה שיתופית קהילתית לבין חבר לשעבר - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יוסף פרידמן

  נשלח ע"ייוסף פרידמן 15:15, 18 בינואר 2016

  שלום. שאלה דחופה לי: סיכסוך כנ"ל נמצא בבוררות. התובע - חבר לשעבר באגודה - דורש שיחזירו לו דמי "השתתפות בהון האגודה" כפי שהובטח לו במיסמך שניתן לו ע"י יו"ר ועד הנהלת האגודה. הנתבעת טענה אין ספור טענות להגנתה, שניתן להזים, אבל לאחרונה מסרה תצהיר של אותו יו"ר לשעבר, שלפיו המיסמך סתמי ולא מחייב את האגודה, מכיון שלא אושר בהתאם לחוק כמיסמך מחייב. כך יוצא, שהנתבעת יכולה להתנער מכול אחריות, בנימוק שאותו יו"ר פעל על דעת עצמו. כיצד אתה מציע להתגונן מפני נימוק כזה? תודה

  השב
 • 22:50, 18 בינואר 2016

  שלום רב!
  תשובות לשאלות בפורום זה, כבפורומים אחרים באתר זה ובדומיו – אינן מהוות ייעוץ משפטי ואף לא תחליף לייעוץ כזה; על-אחת-כמה-וכמה אמורים הדברים, לגבי ייעוץ נדרש בניהול התדיינות משפטית, כבמקרה המתואר בשאלה.
  כאשר מדובר בהליך מול אגודה שיתופית, המסתייעת בייעוץ משפטי – היה וישנו צורך בהסתייעות בעו"ד, לפחות בייעוץ ש"מאחורי הקלעים". אם לא נעשה הדבר עד כה – אין לעכב פנייה לעו"ד כעת.
  ניסיון האגודה להתנער מהתחייבות שנתן יו"ר-הוועד צריך להיבחן משפטית, תוך בחינת מכלול הנסיבות והראיות הקיימות
  ( לרבות התכתבויות-עבר, כתבי-טענות ועדויות, ככל שישנן ).
  בין מיגוון האפשרויות מול טענתה החדשה של האגודה - יתכן שיימצא מקום לצירוף אותו מצהיר כנתבע נוסף, ו/או למצוא כי האגודה אישרה את ההתחייבות בהתנהגותה, ו/או אם היה מצד האגודה מעשה או מחדל שיצר מנע החוסם את ניסיון התחמקותה ( למשל: אם על סמך ההתחייבות שניתנה לתובע, שינה התובע את מצבו לרעה ). בנוסף, עשויה בחינה משפטית למצוא, כי ההתחייבות ניתנה בסמכות וכדין, או שממילא חייבת האגודה בהשבה, אף ללא המסמך הנדון.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.