הנהלת החשבונות באגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • רן חרמש

  נשלח ע"ירן חרמש 12:58, 5 באוגוסט 2016

  האגודה השיתופית לשיכון שאני משמש כיו"ר הוועד שלה ניהלה עד כה את חשבונותיה בשיטה חד-צידית. לאחרונה, הציע הגזבר לעבור לשיטת הנהלת חשבונות כפולה. שאלתי: האם עומדת שיטת הנהלת חשבונות כפולה בדרישות רשם האגודה השיתופיות?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

  מרדכי שחם, עו"ד - מנהל הפורום,מנהל הפורום

  22:12, 6 באוגוסט 2016

  שלום רב!
  "הנהלת-חשבונות חד-צידית", בה נרשמות רק הוצאות והכנסות, הינה קלה ופשוטה לביצוע ואיננה מחייבת מיומנות מקצועית. מאידך, "הנהלת-חשבונות כפולה", הכוללת גם רישום מפורט של נכסים והתחייבויות וכן ביצוע התאמות חשבונאיות שונות - מצריכה גם השקעות גדולות יותר של טירחה, זמן ומיומנות של איש-מקצוע; ממילא, יחייב הדבר גם הוצאה כספית גדולה פי כמה.

  ככלל, השאלה אם לעבור ל"הנהלת-חשבונות כפולה" איננה נושא להמלצה, אלא לבירור חובה חוקית - הדין מחייב זאת במקרים מסוגים שונים, לפי אופי העסק, היקף מחזורו, מספר מועסקיו וכיו"ב; התשובה ניתנת לבירור במערכת של הוראות מפורטות, שפורסמו ע"י רשויות-המס.
  אגודה שיתופית לשיכון, האמורה לעסוק במתן שירותים מקובלים לחבריה, בעלי-הזכויות בדירות שבשיכון ( ולא בבנייה או במכירת נכסי-נדל"ן, למשל ), ואשר פעילותה כאגודה נמשכת כבעבר – אינה צריכה לעבור ל"הנהלת חשבונות כפולה", מבלי שכל חברי-הועד שלה יקבלו הסבר מנומק, מדוע השינוי מתחייב, או לפחות מוצדק. המלצה בנושא ממי שאיננו רואה-חשבון או יועץ-מס מוסמך – ראוי שתיבחן בעזרת אחד מאלה.

  תגובה
 • 10:38, 7 באוגוסט 2016

  תודה על התשובה הברורה והממצה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.