open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

    פורומים

      לדעת יותר - מדריכים משפטיים

        משרדי עורכי דין

          • 25 בפברואר 2017

            כתב מינוי באוגדה שיתופית

            אבא שלי ז"ל חתם על כתב מינוי עוד בשנת 1964 בו הורה כי בהתאם לסעיף 31 לפקודת האגודות השיתופיות וסעיף 8 לתקנות האגודות השיתפויות 1934 הרי שבשעת מותו יש למנות את אמא שלי כמי שתקבל את כל רכושו באגודה השיתופית (המדובר באגודה שהיא למעשה בעלת בניין מגורים כאשר לכל חבר באגודה או זוג חברים יש דירה בבניין). בשנת 1975 נפטר אבא שלי. הוא לא השאיר צוואה. הוציאו צו ירושה לגביו והעזבון חולק בהתאם לחוק הירושה. השאלה שלי היא האם כתב המינוי שאבא ז"ל חתם עליו גובר על צו הירושה??

            25 בפברואר 2017
          • מנהל הפורום מרדכי שחם, עו"ד - מנהל הפורום 26 בפברואר 2017

            כתב מינוי באוגדה שיתופית

            שלום רב!
            סעיף 31 של "פקודת האגודות השיתופיות" מסדיר פדיון כספי של שווי חלקו של חבר שנפטר – בין במנייה באגודה ובין בחלקו בהון-האגודה. ברם, קשה להניח כי זכויות בדירה בבניין שבבעלות אגודה שיתופית לשיכון נרשמו כמנייה באגודה או כיחידת השתתפות – זכויות בנכס-מקרקעין כדירה נרשמו במקרים כאלה במתכונת חכירה ( מהאגודה כבעלים ) או חכירת-משנה ( מהאגודה כחוכרת ). חברות באגודה ליוותה את הזכויות הקנייניות בדירה, לגבי כל חבר-משתכן - כדי לאפשר לחברים את השליטה באגודה-המחכירה ואת ניהולה התקין ( כולל בחירת ועד-הנהלה, אשר יטפל בתחזוקת המבנה ויסייע בהעברת רישום-זכויות לקונים או ליורשים ).
            בין היתר, ניתן ללמוד על כך מתקנה 6 של "תקנות האגודות השיתופיות ( חברות )", המסמיכה את רשם-האגודות-השיתופיות "לצוות על אגודה לתקן את פנקס החברים שלה", ובעניין אגודות-שיכון – קובעת בפיסקה 6(ג)(4) כדלקמן:
            "באגודה שסיווג אותה הרשם כאגודה לשיכון, לא יראה הרשם אדם כחבר – אלא אם רשומה על שמו בפנקס-רישום המקרקעין זכות חכירה או חכירת-משנה על דירה או על חלק ממנה", וזאת כאשר "הבעלות או החכירה הראשית עליה רשומה על שם האגודה."
            עם זאת, יש מקום לבדוק את המסמכים הנוגעים לעניין במקרה המדובר: ראשית, את "כתב-המינוי" שנחתם ע"י המנוח ז"ל מול האגודה - שמא הוא מהווה גם צוואה, במיוחד אם נחתם בפני שני עדים; שנית - את נוסחו השלם של הסכם-החכירה שביסוד הרישום הקנייני לגבי הדירה, שמא הוא כולל הוראות מיוחדות, אשר שולבו לעתים בחוזים "אגודתיים" כאלה בעבר הרחוק, מתוך כוונה להבטיח העברת הזכויות בדירת-המגורים לבת-הזוג של החבר-המשתכן שנפטר.

            26 בפברואר 2017
          forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
          close the form