תשלום לאגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אפרת

  נשלח ע"יאפרת 15:46, 25 בפברואר 2013

  שלום, אנו גרים בישוב קטן הנמצא בהיאחזות ישנה אשר נמצא בפיתוח. התחלנו את נושא הבירור לקבלה לישוב וקניית בית בישוב לפני כשנה. בחודש מרץ 2012 קיבלנו הודעה שהתקבלנו לישוב. במשך כל התהליך לא הודיעו לנו שום דבר בנוגע לתשלום ח"פ לאגודה השיתופית. לאחר כמה עיכובים שלא תלויים בנו הגענו לישוב ב-19.8.12. קיבלנו מכתב שב-19.7.12 התקבלה החלטה באסיפת חברים על תשלום של 20,000 ש"ח עבור דמי הקמה. על ההחלטה נודע לנו כשבועיים לאחר נמכן במיל שקיבלנו. (שוב - הרבה אחרי שכבר התקבלנו לישוב) אנו טוענים שמאחר ולא הודיעו לנו במהלך הקבלה הארוך - יש לציין - לישוב אנו פטורים מתשלום זה. הישוב כמובן טוען שעלינו להסדיר את התשלום תוך 30 יום. מה אתה ממליץ לנו לעשות בנושא? נשמח מאוד לתשובה תודה, אפרת

  השב
 • 15:48, 25 בפברואר 2013

  אני רק מבקשת לציין שמראש הודיעו לנו שהם לא חייבים לקבל אותנו לאגודה (בתום שנה מגורים בישוב) ואנו בכלל לא מעוניינים להיות חברים באגודה

  תגובה
 • 10:30, 26 בפברואר 2013

  שלום רב!
  שאלה דומה הועלתה בפורום זה ביום 5/11/2012, בכותרת "תשלום דמי כניסה" ומופנית תשומת-הלב אליה ואל התשובה שבצדה – להשוואה ול"השראה": לפי התיאורים בשתי השאלות, נבדל כנראה המקרה הנוכחי בהגדרת התשלום, הנדרש כאן כ"דמי הקמה" ביישוב אשר "נמצא בפיתוח".
  אם מדובר בהחלטה הבאה לחייב את כל בעלי-היחידות ביישוב, או בשטח ה"נמצא בפיתוח", המצב המשפטי עשוי להיות שונה, ולהצדקת עמדת האגודה, במיוחד אם הצורך במימון הנוסף נתברר תוך כדי פעולות הפיתוח. בנוסף, מי שבחר להתגורר ביישוב קטן ומבודד, במסגרת קהילתית-חברתית מצומצמת – ראוי וכדאי שלא ימהר להוציא עצמו מהכלל; במאבק מסוג זה, הניסיון לחסוך 20,000 ₪, תהיינה התוצאות המשפטיות אשר תהיינה - עלול להותיר נזקים שמעל ומעבר לכסף. בנקודה זו, מופנית תשומת-הלב לתשובת מנהל-הפורום מיום 20/11/12 לשאלה אחרת, בכותרת "חברות באגודה".
  הסכום הנדרש והנסיבות המתוארות, מצדיקים לפחות היוועצות בעו"ד, תוך בדיקת העובדות והמסמכים במלואם; בתיאור אשר בשאלה חסרים פרטים, העשויים להיות בעלי-משקל, וביניהם: מסמכי הבקשה להתקבל ליישוב, הכוללים כנראה גם בקשה לחברות באגודה; פרטיכל ה"החלטה" והזימון לאסיפה הכללית ( לבחינה האם מולאו דרישות הדין בהקשרם ); מה התרחש בפרק הזמן הניכר שמאוגוסט 2012 ועד למועד העלאת השאלה כעת? ואולי מעל לכל – מה מהות "דמי ההקמה" הנדרשים, ממי הם נדרשים ועל סמך מה חושב סכום הדרישה?
  עם התמיהה העולה מהעיכוב בהצגת השאלה, מופנית תשומת-הלב, שוב, להצעות המעשיות השלובות בתשובת הח"מ מיום 6/11/12, הנזכרת לעיל.


  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.