הורדה של ימי הודעה מוקדמת מהשכר - פורום זכויות עובדים לאחר סגירת מקום העבודה

שאלה חדשה
 • לאה

  נשלח ע"ילאה 15:11, 17 באפריל 2013

  שלום התפטרתי מעבודתי בקונדיטוריה כ4 ימים לפני חג הפסח. במהלך החג הקונדיטוריה היתה סגורה והחזרה לעבודה היתה בדיוק אחרי השבועיים שנתתי הודעה מראש. כשבאתי לקבל את השכר היום עבור חודש מרץ, באיחור של 7 ימים ראוי לציין, נאמר לי על ידי המעסיק שהוא מנכה לי 12 ימי עבודה הודעה מוקדמת בטענה שהימים של חופשת הפסח לא נחשבים כימי הודעה מוקדמת, לא נאמר לי דבר בעיניין ולא הייתה שום בקשה מצד המעביד לעבוד את הימים האלה במהלך הזמן הזה. השאלות שלי הם: 1. האם זה נכון וחוקי מה שהם עשו? 2. במידה וזה נכון האם המעביד מחוייב להגיד לי את זה 3. האם אני מחוייבת לעבוד את ימי ההודעה מראש או שזה נתון לבחירה 4. האם יש לי מקום לתביעה בנוסף על הלנת שכר 5. האם מעביד מחוייב לתת מתנת פסח על פי חוק ומה קורה במידה והוא לא. 6. תודה ומתנצלת שיצא כל כך ארוך (-:

  השב
 • 18:08, 17 באפריל 2013

  לאה שלום.
  להלן תשובות לשאלותייך:
  1. לא.
  2. זה לא חוקי ולכן אין מה להגיד.
  3. את חייבת אלא אם כן המעביד מוותר על שירותיך. אם את לא עובדת בימי העבודה המוקדמת עקב החלטה חד צדדית שלך, מותר למעביד לנכות את שווי הימים הללו.
  4. עקרונית אפשר, אבל אין כדאיות. בתי הדין "מתקמצנים" מאוד בעניין הלנת שכר במיוחד כשמדובר באיחור קטן כזה.
  5. אין חוק שמחייב לתת מתנת חג, ומדובר לכל היותר בנוהג במקום העבודה. אי מתן מתנה במקרה של נוהג כזה מהווה "הרעת תנאים" שמאפשרת לעובד להתפטר כדין מפוטר. מאחר וכבר התפטרת - אין לזה משמעות.

  תגובה
עובדים רבים נקלעים למצוקה כאשר המעביד שלהם פושט רגל או נעלם מבלי לשלם להם את הכספים המגיעים להם וחושבים כי אין באפשרותם לעשות דבר. אך לא זה המצב, שכן החוק מקנה לעובד שכזה כלים להתמודדות על מנת שיוכל לקבל כספים להם הוא זכאי כגון שכר עבודה, פיצויי פיטורים, דמי הבראה, פדיון חופשה, דמי הודעה מוקדמת, דמי נסיעות, שעות נוספות, קרן פנסיה ועוד.
במקרים רבים אף מדובר בכספים בטוחים אותם יכול העובד לקבל מהמוסד לביטוח לאומי.
פורום זה יעזור לעובדים שכאלו לממש את זכאותם ולקבל את הכספים המגיעים להם כחוק.