שבירת חוזה ומציאת שוכר חלופי - פורום חוזים

שאלה חדשה
 • גיא

  נשלח ע"יגיא 07:41, 25 בדצמבר 2012

  לא מצוין בחוזה השכירות הנוכחי שלנו מקרה בו אנו עוזבים את הדירה לפני תום החוזה. בעת הארכת החוזה לשנה הרביעית עדכנו בעפ כי אנו עתידים לעזוב בגלל שהתרחבנו (הריון שני) והדירה אינה מתאימה לנו, נאמר לנו עי בעלי הדירה כי אין בעיה וכי נמצא שוכרים מחליפים חיפשנו שוכרים כדי לראות היענות והבנו שיש על כן חתמנו על חוזה חדש התקשרנו לבעל הדירה לאחר חתימת החוזה, הודענו כי ברצוננו לעזוב וכי נחפש שוכרים במקום, הוא לא ציין בפניינו מגבלות כולשהן (זה היה כ 10 ימים לפני מועד העזיבה שעדין המתוכנן) חיפשנו שוכרים רלוונטיים ונמצאו – 2רווקים, אמא חד הורית, זוג עם כלב וזוג שעומד להינשא, עדכנו את בעל הדירה שיש שוכרים רלוונטיים וכי עליו לפגוש אותם והוא אמר שהיחידים שרלוונטיים זה הזוג שעומד להינשא. פעם ראשונה ששמענו כי יש מגבלות בעל הדירה ניפגש עם הזוג בדירה ואמר כי יעדכן אותם בימים הקרובים לגבי החלטתו, הזוג כבר רצה לחתום והגיע עם צקים, ראה את החוזה שלנו והסכים לו ורצה להיכנס ב- 1.1 כמו שסיכמנו מולו. במקביל בעל הדירה עדכן אותי בפעם הראשונה כי היחידים שהוא מוכן לקבל הינם זוג נשוי עם ילד בסטוס שלנו, אמרתי לו שזה לא נאמר מראש והוא ענה לי כי זהו עסק שלו ואין סיבה שאתערב הוא יעשה מה שהוא רוצה וזה שאנחנו לחוצים לא בעיה שלו בכלל אלא שלנו למרות שיש שוכרים פוטנציאלים אף רווקים שמוכנים להציג תלושי משכורת באותו הערב הוא סימס לדיירים הפוטנציאלים ואמר להם כי הוא מסכים רק לחוזה של שנתיים, בשנה הראשונה במחיר שלנו ובשנייה עליה במחיר,הזוג חשב והגיע למסקנה שהוא מסכים לתנאים אך אין לו בעיה להיכנס כבר ב- 1 לחודש, היו חילופי חוזה שכירות ודיוינם ונקבע לחתום על חוזה למחרת. במהלך חילופי המיילים הוא עדכן אותם שכעת הוא רוצה 10 חודשים במחיר שלנו ולאחר מכן עלייה בשכר הדירה 0 וכי אינו מוכן להכניס לחוזה סעיף בדבר עזיבת את הדירה ומציאת שוכרים חלופיים, הוא דחה את מועד חתימת החוזה וטען פתאום כי אינו יכול והוא עסוק וזאת לאחר שהשוכרים הפוטנציאליים הכינו כבר ערבים מהצפון שיבואו למרכז. לאחר כל זה, אתמול בערב החליטו השוכרים כי המשכיר אינו אמין, ישר וכנה וכי אינם מעוניינים עוד להיות איתו בהסכם שכירות וויתרו על הדירה, עוד עדכנו אותנו השוכרים כי בעל הדירה אמר להם דברים לא נעימים עלינו ועוד עדכן אותם כי לא מעניין אותו מי ישלם לו, לוו יש זמן, הבעיה היא שלנו ובמילים אחרות שיגרום לנו לשלם על זה (על מה בדיוק, לא ברור) אנחנו הבנו כי לפי חוק השכירות בעל הדירה צריך לקבל שוכרים פוטנציאלים אלא אם יש סיבות לא סבירות כגון בעיות תשלום, פשיטת רגל וכו אם המשכיר (בעל הדירה) יתנגד לשוכר החליף, בדיוק באותם תנאים שהיו לנו בחוזה השכירות (10 חודשים בלבד שנשארו לתום החוזה, באותו הסכום ואין מגבלה של סטטוס) או שיתנגד מסיבות לא סבירות אחרות כגון סטטוס, מין, גזע וכו אז הבעיה היא של בעל הדירה. אשמח לעזרה כי אנו לא יודעים מה לעשות

  השב
 • 15:29, 25 בדצמבר 2012

  החוזה, בו התחייבותכם לשכור המושכר עד
  לתם תקופת השכירות, מחייב אתכם, גם אם, מסיבה כזו או אחרת, אינכם עושים שימוש בדירה.

  ההסכמה בעל פה על חילופי שוכרים, בעייתית, שכן סביר יותר שההסכמות תעוגנה בחוזה באופן ברור, שהיה מייתר את השאלות העולות ממכתבכם.

  בכל מקרה חוזה בע"פ (שאמנם מחייב) הינו קשה להוכחה (זה אומר כך וזה אומר כך).

  חוק השכירות והשאלה קובע (סעיף 4) כי יש לנהוג בחוזה בתם לב וכן כי (סעיף 22) השוכר אינו רשאי להעביר לאחר את הזכות להחזיק במושכר או להשכירו בשכירות משנה, אלא בהסכמת המשכיר.
  יחד עם זה, החוק גם קובע כי אם המשכיר מסרב מטעמים לא סבירים או מתנה את הסכמתו בתנאים לא סבירים, השוכר רשאי לעשות את עסקה, ללא הסכמת המשכיר.

  העולה מן המקובץ הינו כי אף שהעובדה שהחוזה מחייב אתכם לשלם דמי שכירות עד תם תקופת השכירות (מה שמקשה על מצבכם המשפטי) המשכיר, בהתבסס על העובדות המפורטות במכתבכם, אינו נוהג בתם לב ולכן הפסקת תשלום דמי השכירות עבור התקופה שלאחר 1.1.13 תיחשב ככל הנראה כמוצדקת.
  יש, כמובן, לתת את הדעת לערבויות/ בטחונות שנתתם, שעלולות לסבך את המצב.

  מכיוון, שהעניין מורכב, אנו ממליצים לכם להיעזר בשירותי עורך דין שילווה אתכם בעניין זה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גילעד ושדי

מנהל הפורום: עו"ד גילעד ושדי

בעל תואר ראשון במשפטים L.L.B, בעל תואר שני במנהל עסקים M.B.A וחבר לשכת עורכי הדין בישראל משנת 2007.
למידע נוסף

077-9968209 חיוג
הודעה

כל אדם חותם במהלך חייו על חוזים מסוגים שונים: חוזי שכירות, חוזי מכר, חוזים למתן שירותים, חוזי ביטוח, חוזי קבלנות ועוד.
בפורום זה ננסה לתת מענה ראשוני לשאלות הגולשים הנוגעות לכל השלבים ב"חייו" של החוזה – המשא ומתן, כריתת החוזה, קיומו והפרתו.

 

התשובות בפורום הנ"ל מהוות הכוונה משפטית ראשונית בלבד אשר ניתנת על בסיס העובדות שפורטו בשאלה, או על בסיס הנחות שמופיעות בתשובה. אנו ממליצים כי ככל שהשואל מבקש לנקוט בפעולות בקשר לשאלה ששאל, הוא יפנה לעורך דין לקבלת ייעוץ פרטני וספציפי באשר לדרך הפעולה בה ינקוט.