בדיקת עבר פלילי של עובד - פורום מחיקת רישום פלילי

שאלה חדשה
 • מייקל

  נשלח ע"ימייקל 10:55, 30 באפריל 2014

  שלום אני מחפש עבודה והולך לראיונות עבודה עד היום לא שאלו אותי אם היה לי תיק במשטרה אבל אני יודע מחברים שיש מקומות שבמעמד החתימה על חוזה נשאלים אם יש תיק פלילי בגיל 16 פתחו לי תיק במשטרה והוא נסגר אחרי כמה חודשים השאלה היא אם ישאלו אותי במעמד חתימה על חוזה בעבודה אם היה לי פעם תיק פלילי האם מעסיק מורשים לבדוק אם לעובדים שלהם היה תיק פלילי במשטרה?

  השב
 • 18:00, 22 במאי 2014

  כעיקרון, החוק בישראל אוסר על המעסיק לבקש ממועמד לעבודה להציג בפניו "תעודת יושר" ובכלל זה את גיליון הרשעותיו בתעבורה. חוק המרשם הפלילי ותקנות השבים אוסר על מעבידים לבקש מידע על עברו הפלילי של מועמד לעבודה וגם אם המועמד מציע זאת מיוזמתו – חל איסור על המעביד לעיין במסמך. מי שעושה כן עובר עבירה פלילית שדינה שנתיים מאסר.

  עם זאת, לאחרונה ניתן פסק דין תקדימי מפי בית המשפט העליון אשר מאפשר למעסיק לברר בנוגע לעבר פלילי רלוונטי בלבד, לאמור ״על הבקשה לקבלת מידע צריכה להיות לא רק רלוונטית, אלא להיות מבוססת על תכלית ראויה ולעמוד בדרישת המידתיות״.

  לפיכך הכל תלוי בעבודה ובדרישותיה וכן ברלוונטיות המידע לצורך העבודה הספציפית, אך נכון לעת זו אין המעסיק רשאי לבקש לראות את הרישום עצמו.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד נדב גרינוולד

מנהל הפורום: עו"ד נדב גרינוולד

סנגור פלילי וחבר הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין בישראל ובעל היתר לייצג חשודים ונאשמים בפני בתי הדי
למידע נוסף

077-6670423 חיוג
הודעה

הרישום הפלילי הוא אחד מסימני הזהות של כל אזרח במדינה. אזרחים רבים אוחזים ברישום פלילי אשר מונע מהם מקומות עבודה ופרנסה, פוגע בשמם הטוב וביחס החברה אליהם.

במקרים רבים הרישום הפלילי נובע מהרשעות ישנות ו/או תיקים שנסגרו בעילות של חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור. כמו כן, חשודים בפלילים בעבירות מסוג פשע מקבלים כיום הודעה לפי סעיף 06 א' המאפשרת להם לקיים הליך שימוע על מנת לשכנע להימנע מהגשת כתב אישום נגדם.

בכל אלה יעסוק הפורום במטרה לתת מענה בנושאים כה חשובים הנוגעים כמעט לכל אחת ואחד.