ויתור כיסוי שאירים רטרואקטיבי? - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • tori

  נשלח ע"יtori 21:43, 4 בינואר 2014

  שלום רב, אודה לתשובותיכם. שתי שאלות: 1. בהעדר ילדים - היש דרך "לשכנע" את חברת תוכנית הפנסיה שלי לוותר על כיסוי שאירים רטרואקטיבי משנת 2006 ועד 2012? (החברה הסכימה לוותר על כיסוי השאירים משנת 2012 בלבד). 2. האם נכון הדבר כי רק משנת 2006 אופציית הויתור על כיסוי שאירים קיימת? היתכן כי כל מי שנטול ילדים ובני זוג חוייב לשלם על שאירים למרות היעדרם לפני 2006? תודות, טל

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  18:11, 6 בינואר 2014

  שלום טל

  כדבריך, בקרנות הפנסיה החדשות יש אפשרות לרווק לחסוך הוצאות בכיסוי הביטוחי הקים ככיסוי ברירת מחדל בקרן- עבור שאירים. אלא, שוויתור זה צריך להיות באופן פוזיטיבי על ידי הודעה של המבוטח, אם בעת ההצטרפות, ואם במהלך הדרך, לקרן הפנסיה. כאשר הרגולטור הגביל אפשרות זו לתקופות בנות 24 חודשים כ"א. היינו, לאחר 24 חודשים יש לשוב ולהודיע לקרן וכו'.

  קרן הפנסיה במהלך השנים שלא הועדת לה, פעלה בעצם על בסיס ההנחה כי קיימים לך בן זוג/ילדים שיכולים להחשב כשאירים במקרה פטירה ח"ו, ולכן חישבה בגינך את עלות הכיסוי הביטוחי הנדרש לכך וניכתה אותו מתוך היתרה הצבורה על שמך בקרן. בכל שנה, משנים אלה, חילקה הקרן עודף / גרעון אקטוארי, הנובע מאי ניצול /ניצול יתר של הכיסוים הביטוחים בקרן. במילים אחרות הכסף הזה כבר חולק לכלל עמיתי הקרן.

  ולכן הסיכוים שלך כלשונך 'לשכנע' את קרן הפנסיה - נמוכים. זה שקרן הפנסיה הסכימה כב משנת 2012 נראה כהישג לא רע.

  הנושא הובא בעבר במסגרת תביעה יצוגית נגד קרנות פנסיה שונות - אשר נמחקה על ידי התובעים

  תגובה
 • 17:47, 10 במרץ 2014

  שלום רב, קראתי כאן את השאלה שרלוונטית גם עבורי, כי למעשה שילמתי כשנה וחצי לשאירים באי ידיעתי.האם זה שחברת הביטוח לא שלחה מכתב בנושא לבקשת האישור ממני לכך ועשתה זאת עצמאית מוריד ממנה אחריות כליל?
  האם לדעתך לא ניתן לתבוע את הסכום הזה חזרה?

  תודה מראש,

  עינת

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  17:00, 11 במרץ 2014

  שלום עינת

  התשובה מתייחסת לחסכון בקרן פנסיה (בשאלתך את מתייחסת לחברת ביטוח)

  ככלל, זכויות מבוטח בקרן פנסיה נקבעות בהתאם לתקנון הקרן. הכיסוי הביטוחי המשמש ברירת מחדל בקרן פנסיה- כולל גם כיסוי ביטוחי לשאירים. לא קיימת חובה על קרן הפנסיה להודיע על כל אפשרות העומדת למבוטח על פי תקנון הקרן.
  יש לבדוק את תהליך ההצטרפות שלך- באם נעשה באמצעות בעל רשיון: משווק פנסיוני (בין אם עובד של הגוף המוסדי בו מנוהל הקרן ובין אם סוכן ביטוח) או יועץ פנסיוני, והאם הוא הביא בפניך את האפשרות הזו (הצטרפות בהליך כזה הינה לאחר ביצוע בדיקה של המשווק הפנסיוני בדבר מעמדך האישי- והאם אינו מצריך כיסוי לפנסית שאירים).
  במועד ההצטרפות- ככל שהצטרפת בהצטרפות בודדת על פי טופס הצטרפות- קיימת רובריקה של אפשרות בחירה בוויתור על כיסוי לפנסית שאירים ('מבוטח בודד'').

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.