זכויות יורשים - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • הרמן אהרון

  נשלח ע"יהרמן אהרון 15:18, 2 במרץ 2014

  אבי נפטר בשנת 90 וזכויותיו בקרן מבטחים עברו לאימי , למיטב זכרוני לא במשיכה הונית אלא בקצבה. במשך 3 חודשים שולמה לה קצבה ואז גם היא נפטרה. עם פטירתה ניגשתי למבטחים הישנה ונמסר לנו כי על פי התקנון אין לנו כל זכויות בתור יורשים ולמעשה במקרה פטירת המוטב הנהנה היחידי הינו בן/בת הזוג . רציתי לברר האומנם כך? והאם ניתן להגיש תביעה לתיקון המצב למרות הזמן שחלף. בברכה. הרמן אהרון

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  10:44, 3 במרץ 2014

  שלום רב,

  המצב שתיארת נוגע למהותה של קרן הפנסיה.

  בקרן פנסיה ותיקה, עם פטירת חבר או פנסיונר קמה זכאות לשאיריו לקבלת פנסית שאירים. מבלבד זכות לא קמה להם זכאות למשיכת כספים. ולכן לאחר פטירת אמך, שהיתה 'אלמנת פנסיונר' או 'אלמנת מבוטח'- הכאות שלה היא לפנסית שאירים למשך כל ימי חיה. עם פטירתה, על פי תקנון הקרן, נפסקת הזכאות לכל מאן דהוא לקבלת זכויות/ כספים הנובעים מחברותו של אביך בקרן.

  המצב המתואר הינו למעשה התממשות הסיכון (בצד הלא טוב של המשוואה מבחינתכם), שכן מצד שני ניתן לתאר מצב שאימך היתה ממשיכה לחיות עד לגיל מופלג. קרן הפנסיה והזכאויות לפנסית שאירים מבוססים על חישובים אקטואריים המניחים הנחות של ממוצע תוחלת חיים. כאשר הדגש כאן הוא על המילה ממוצע.

  בכל מקרה זכויות עמיתים ושאיריהם נקבעים על פי תקנון הקרן. הואיל וזהו התקנון - אלה הזכויות.

  האמור לא מתיחס גם לבעית ההתיישנות הקשה


  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.