פנסית נכות - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • אורי

  נשלח ע"יאורי 12:54, 31 במאי 2015

  שלום למנהל הפורום, צורפתי כעמית לקרן פנסיה באמצעות המעביד. באישור ההצטרפות שקיבלתי מהקרן, נרשם מהי המשכורת שממנה ישולמו דמי הגמולים, ומכו כן פורט גובה דמי הגמולים בשיעור 5% מהמשכורת. מספר חודשים לאחר ההצטרפות, הפכתי לנכה מלא(100% נכות), ופניתי לקרן הפנסיה לקבל פנסית נכות. הייתי משוכנע שאקבל 75% מהמשכורת עבור כל חודש, אבל הופתעתי לגלות, שהקרן ביצעה תחשיב, לפי גובה דמי הגמולים שהמעביד הפריש, ויצא להם שההכנסה שלי בערך 50% מהמשכורת בפועל, ולכן אני מקבל פנסית נכות מאוד נמוכה. הבנתי שסוכם בין הקרן לבין המעביד, שהוא יגדיל את ההפרשות באופן הדרגתי, אבל כשנהייתי נכה, דמי הגמולים היו עדיין 5%. האם קרן הפנסיה צודקת בדרך החישוב שלה, או שמא מגיעה לי פנסית נכות בשיעור 75% מהמשכורת אשר נרשמה באישור ההצטרפות שקיבלתי מהקרן?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  14:57, 31 במאי 2015

  אורי שלום. זכויות עמיתים בקרן פנסיה נקבעות בתקנון הקרן ובכלל זה אופן חישוב פנסית הנכות. אתה יכול לעיין בתקנון הקרן באתר האינטרנט של קרן הפנסיה ולבדוק שם כיצד חושבה המשכורת הקובעת לפנסית נכות ושאירים שממנה נגזר תשלום פנסית הנכות. מומלץ להתייעץ עם עו"ד מבין בתחום על מנת לעקוב אחד אופן חישוב פנסית הנכות. לא ציינת את המקור ההסכמי שחל עליך ועל מעבידך שבו הוסדרה זכאותך לביטוח פנסיוני. יחד עם זאת, מדבריך עולה כי מדובר על הגדלה מעת לעת של ההפרשות, ונראה כי מקור הסכמי זה הוא צו ההרחבה לפנסיה חובה. ככל שזה כך, לא ציינת באיזה שנה אירע ארוע הנכות. אולם יש לדעת כי בעקרון קרנות הפנסיה (ויש לבדוק זאת ספיציפית בקרן הפנסיה בה אתה עמית), מחשבות משכורת קובעת לפנסית נכות ושאירים על בסיס המשכורת המבוטחת. וזו אינה בהכרח המשכורת שממנה מבוצעות ההפרשות הפנסיוניות. בעקרון החישוב של המשכורת המבוטחת הוא הכפלה של סכום ההפקדה ברכיב התגמולים (עובד ומעביד ביחד) בשיעור אחוזי שהמינימום שלו הוא 10%. לכן, למשל ככל ששיעורי ההפרשות של רכיב התגמולים היה נמוך מ-10% הרי שבהכרח המשכורת המבוטחת תהא יותר נמוכה מהשמשכורת שממנה בוצעו ההפרשות (למשל על פי צו ההחרבה לפנסיה חובה, שיעור ההפרשות לשנת 2010 של רכיבי התגמולים היה 2.% עובד ו-2.5% מעסיק ולכן, סך שיעור ההפרשות הינו 5%. ממשכורת של 1,000 ש"ח הפריש המעסיק 50 ש"ח בגין רכיבי התגמולים. הכפלה של סכום זה ב-10% מביאה למשכורת מבוטחת של 500 ש"ח וכו'

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.