סמכות שיפוט - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • אלי

  נשלח ע"יאלי 09:06, 5 באוקטובר 2013

  שם תוכן הודעה:שלום שאלתי היא האם ידוע לך על תביעה ייצוגית בעניין סמכות שיפוט של תביעה נגד קרן פנסיה ? אציין שקניתי ביטוח פנסיה באופן עצמאי כולל הרחבה למקרה תאונה פציעה , והיום הקרן טוענת שסמכות השיפוט היא בבית הדין לעבודה האם היתה בעבר או בהווה תביעה ייצוגית או פרטית שפסקה את הנושא בתודה אלי

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד דוד בכור

  עו"ד דוד בכור,מנהל הפורום

  10:49, 5 באוקטובר 2013

  שלום,

  בהתאם לסעיף סעיף 24(א)(3) לחוק בית-הדין לעבודה, התשכ"ט- 1969 הסמכות העניינית לדון בתביעה בין עמית לקרן פנסיה, הנובעת מהחברות בקרן, מוקנית לבית הדין לעבודה.
  מטרת המחוקק הינה לרכז בבית הדין לעבודה את הסמכויות הנוגעות לנושא ביטחון סוציאלי, כמו גם ליחסי עבודה אינדיבידואליים וקיבוציים. כאשר הסמכות לדון סכסוכים שאינם בתחום זה היא לבתי המשפט הכללים.
  בהקשר זה נקבע, כי המבחן הינו הקשר בין היותו של העובד עמית בקופת גמל לעילת תביעתו, והאם התביעה, על פי מהותה , נוגעת בטבורם של יחסי העבודה והביטחון הסוציאלי. ככל שהתביעה מבוססת על זכות העובד להיות מבוטח, וככל שהזכות להיות מבוטח היא חלק מהסכם העבודה ומתנאי העבודה, מדובר בתובענה הנובעת מיחסי העבודה. כאשר המחלוקת גופ ה נובעת באופן ישיר מנושא ביטוחי מובהק, שאין לו קשר ליחסי העבודה, למשפט העבודה והביטחון הסוציאלי , וככל שמהות הפגיעה הנטענת הינה בהיבט הביטוחי המסחרי, במסגרת יחסי המבוטח והקופה, לא תבוא התובענה בגדר הסמכות העניינית של בית הדין לעבודה (ע"ע (ארצי) 625/08 אשבל - הראל חברה לביטוח בע"מ ,תק-אר 2009(3), 584 , 588).
  לאור זאת יש לבחון פרטנית מהות הסכסוך על מנת להכריע בסוגיית הערכאה המוסמכת.

  בברכה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.