הגשת כתב אישום במקום קנס מינהלי - פורום עבירות מס כלכליות

שאלה חדשה
 • קולגה

  נשלח ע"יקולגה 17:27, 28 ביולי 2013

  לפי איזה פרמטר מגישים כתב אישום במקום קנס מינהלי בעבירות מס?תודה

  השב
 • 18:14, 28 ביולי 2013

  קולגה שלום רב - האפשרות להטלת קנס מינהלי במקום כתב אישום קיימת רק בעבירות מס קלות יחסית המנויות ברשימה בחוק. באופן כללי, מדובר על עבירות של איחור בהגשת דוחות לרשות המיסים, אי העברת כספי ניכויים ועבירות קלות על חוקי המכס ומס קניה. התובע הוא שמחליט אם להגיש כתב אישום או להסתפק בקנס מנהלי. על פי רוב, אם מדובר באיחור של הגשת רק דוחות ספורים, במחזורי עסקאות נמוכים, לנישום אין עבר פלילי והנישום גם הצליח להסדיר את ענייניו מול רשות המיסים - תהיה נטיית התובע להסתפק בקנס מנהלי. בברכה,

  תגובה

עבירות המס (עבירות לפי חוק מע"מ, פקודת מס הכנסה ועוד) מוגדרות כעבירות "צווארון לבן".
בית-המשפט העליון קבע, לא אחת, כי המדובר בעבירות המהוות "מכת מדינה" ו- "ספורט לאומי" שיש למגרן ולהוקיען בתוקף שכן פגיעה בקופת המדינה שוות ערך (אם לא יותר) לפגיעה ישירה בכיסו של כל אחד מאזרחי המדינה- גזל וגניבה של ממש.
מדיניות הענישה הנוהגת בבתי-המשפט בישראל הינה כי העונש ההולם והראוי לנאשמים שהורשעו בעבירות מס, גם בעבירות "טכניות" כדוגמת אי-הגשת דוחות חודשיים למע"מ הינו עונש מאסר מאחורי סורג ובריח לצד קנס כספי משמעותי, קל וחומר עת עסקינן בעבירות מס "מהותיות" כדוגמת ניכוי חשבוניות פיקטיביות במסגרת הדיווחים החודשיים.
לא פעם, המדובר בנאשמים (בעלי חברות, עוסקים מורשים, מנהלים פעילים ומעורבים אחרים) שזוהי להם ההסתבכות הראשונה בפלילים, הסתבכות שעלולה לשבש את כל מהלך חייהם האישיים והעסקיים.
מטרתו של הפורום הינו לתת מענה לשאלות הפונים בכל הנוגע לפן הפלילי בתחום המיסים, החל משלב הביקורת וההזמנה לחקירה ועד לשלב ניהול ההליך אל מול רשויות המס ובתי-המשפט.
ייצוג על ידי עורך-דין בקיא בתחום עבירות המס מחויב המציאות וחשוב מעין כמותו.