זימון לבית משפט בגלל אי תשלום מע"מ - פורום עבירות מס כלכליות

שאלה חדשה
 • דוד

  נשלח ע"ידוד 12:41, 29 ביולי 2013

  שלום. קיבלתי זימון לבית משפט בגלל שלא שילמנו למעמ. לי ולשותף הייתה מכולת קטנה שנסגרה. העסק נסגר. רק אני קיבלתי זימון והשותף לשעבר לא רוצה לשלם את המעמ. מה כדאי לעשות? תודה

  השב
 • 12:00, 30 ביולי 2013

  דוד שלום - החוק מטיל אחריות פלילית על כל אדם ששימש מנהל או שותף פעיל בעסק. משאלתך לא ניתן לדעת מה הייתה חלוקת התפקידים ביניכם, והאם היה מקום להגיש כתב אישום גם נגדו. יחד עם זאת, יש לזכור שכתב האישום הוגש נגדך לאחר חקירה שביצעה מע"מ. אם בכל זאת אתה סבור שגם שותפך לשעבר שימש מנהל/שותף פעיל - והיה מקום לצרפו לכתב האישום (ובכך לגרום לו "לרצות" להשתתף בתשלום החוב למע"מ), קיימות טענות שניתן להעלותן בביהמ"ש בהקשר זה, ואני מציע לך להתייעץ עם מומחה בתחום על מנת לקבל יעוץ בהתאם לנסיבות הקונקרטיות. בברכה,

  תגובה

עבירות המס (עבירות לפי חוק מע"מ, פקודת מס הכנסה ועוד) מוגדרות כעבירות "צווארון לבן".
בית-המשפט העליון קבע, לא אחת, כי המדובר בעבירות המהוות "מכת מדינה" ו- "ספורט לאומי" שיש למגרן ולהוקיען בתוקף שכן פגיעה בקופת המדינה שוות ערך (אם לא יותר) לפגיעה ישירה בכיסו של כל אחד מאזרחי המדינה- גזל וגניבה של ממש.
מדיניות הענישה הנוהגת בבתי-המשפט בישראל הינה כי העונש ההולם והראוי לנאשמים שהורשעו בעבירות מס, גם בעבירות "טכניות" כדוגמת אי-הגשת דוחות חודשיים למע"מ הינו עונש מאסר מאחורי סורג ובריח לצד קנס כספי משמעותי, קל וחומר עת עסקינן בעבירות מס "מהותיות" כדוגמת ניכוי חשבוניות פיקטיביות במסגרת הדיווחים החודשיים.
לא פעם, המדובר בנאשמים (בעלי חברות, עוסקים מורשים, מנהלים פעילים ומעורבים אחרים) שזוהי להם ההסתבכות הראשונה בפלילים, הסתבכות שעלולה לשבש את כל מהלך חייהם האישיים והעסקיים.
מטרתו של הפורום הינו לתת מענה לשאלות הפונים בכל הנוגע לפן הפלילי בתחום המיסים, החל משלב הביקורת וההזמנה לחקירה ועד לשלב ניהול ההליך אל מול רשויות המס ובתי-המשפט.
ייצוג על ידי עורך-דין בקיא בתחום עבירות המס מחויב המציאות וחשוב מעין כמותו.