דיווח שגוי על עסקה לרשויות המס - פורום עבירות מס כלכליות

שאלה חדשה
 • י.ג

  נשלח ע"יי.ג 09:37, 13 במאי 2014

  מכר שלי דיווח בצורה שגויה על עסקה לרשויות המס. הוא גילה את הטעות ומתלבט האם להשאיר את הדיווח כך – כיוון שאף אחד לא בא בטענה, או ליידע את רשויות המס על הטעות ולחשוף עצמו לטענות. מה לעשות

  השב
 • 17:51, 20 במאי 2014

  י.ג שלום,
  ברמה האישית, אמליץ למכר שלך לפנות לרשויות המס וליידע אותם בדבר הטעות.
  אני סבור, כי ככל שיקדים לעשות כן, כך ההשלכות תהיינה פחות משמעותיות.
  יש לקחת בחשבון, כי רשויות המס מפעילות מערכת מחשובית מתקדמת שיש בה כדי "לעלות" על טעויות כגון אלו, במוקדם או במאוחר.
  בתקווה שהייתי לך לעזר,

  נואל גולדנברג, עו"ד

  תגובה

עבירות המס (עבירות לפי חוק מע"מ, פקודת מס הכנסה ועוד) מוגדרות כעבירות "צווארון לבן".
בית-המשפט העליון קבע, לא אחת, כי המדובר בעבירות המהוות "מכת מדינה" ו- "ספורט לאומי" שיש למגרן ולהוקיען בתוקף שכן פגיעה בקופת המדינה שוות ערך (אם לא יותר) לפגיעה ישירה בכיסו של כל אחד מאזרחי המדינה- גזל וגניבה של ממש.
מדיניות הענישה הנוהגת בבתי-המשפט בישראל הינה כי העונש ההולם והראוי לנאשמים שהורשעו בעבירות מס, גם בעבירות "טכניות" כדוגמת אי-הגשת דוחות חודשיים למע"מ הינו עונש מאסר מאחורי סורג ובריח לצד קנס כספי משמעותי, קל וחומר עת עסקינן בעבירות מס "מהותיות" כדוגמת ניכוי חשבוניות פיקטיביות במסגרת הדיווחים החודשיים.
לא פעם, המדובר בנאשמים (בעלי חברות, עוסקים מורשים, מנהלים פעילים ומעורבים אחרים) שזוהי להם ההסתבכות הראשונה בפלילים, הסתבכות שעלולה לשבש את כל מהלך חייהם האישיים והעסקיים.
מטרתו של הפורום הינו לתת מענה לשאלות הפונים בכל הנוגע לפן הפלילי בתחום המיסים, החל משלב הביקורת וההזמנה לחקירה ועד לשלב ניהול ההליך אל מול רשויות המס ובתי-המשפט.
ייצוג על ידי עורך-דין בקיא בתחום עבירות המס מחויב המציאות וחשוב מעין כמותו.