אי דיווח על סכומים קטנים בלימוד שיעורים פרטיים - פורום עבירות מס כלכליות

שאלה חדשה
 • שלומית

  נשלח ע"ישלומית 10:46, 22 בינואר 2015

  אני נותנת שיעורים פרטיים באנגלית מדי פעם לא בזמנים קבועים בנוסף לעבודתי כשכירה התשלום מההורים נעשה במזומן ללא חשבונית/קבלה מצידי האם אי דיווח על סכומים קטנים יכול לסבך אותי?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד איתי ברכה

  עו"ד איתי ברכה,מנהל הפורום

  18:31, 27 בינואר 2015

  שלום וברכה!

  כעקרון הענקת שיעורים פרטיים וקבלת תשלום בגינם שלא הוצאת חשבונית ובלא דיווח הינה בעייתית.
  אכן הדבר יכול לסבך אותך בפלילים אך ככל הנראה לא יפתחו כנגדך בפרקטיקה בחקירה פלילית בסכומים זעומים, אך עם זאת הדבר יכול לסבכך במס הכנסה.

  באם את מעבירה שיעורים פרטיים בהיקף משמעותי, מומלץ לפתוח תיק במס הכנסה.

  בברכה,
  איתי ברכה, עו"ד.

  תגובה

עבירות המס (עבירות לפי חוק מע"מ, פקודת מס הכנסה ועוד) מוגדרות כעבירות "צווארון לבן".
בית-המשפט העליון קבע, לא אחת, כי המדובר בעבירות המהוות "מכת מדינה" ו- "ספורט לאומי" שיש למגרן ולהוקיען בתוקף שכן פגיעה בקופת המדינה שוות ערך (אם לא יותר) לפגיעה ישירה בכיסו של כל אחד מאזרחי המדינה- גזל וגניבה של ממש.
מדיניות הענישה הנוהגת בבתי-המשפט בישראל הינה כי העונש ההולם והראוי לנאשמים שהורשעו בעבירות מס, גם בעבירות "טכניות" כדוגמת אי-הגשת דוחות חודשיים למע"מ הינו עונש מאסר מאחורי סורג ובריח לצד קנס כספי משמעותי, קל וחומר עת עסקינן בעבירות מס "מהותיות" כדוגמת ניכוי חשבוניות פיקטיביות במסגרת הדיווחים החודשיים.
לא פעם, המדובר בנאשמים (בעלי חברות, עוסקים מורשים, מנהלים פעילים ומעורבים אחרים) שזוהי להם ההסתבכות הראשונה בפלילים, הסתבכות שעלולה לשבש את כל מהלך חייהם האישיים והעסקיים.
מטרתו של הפורום הינו לתת מענה לשאלות הפונים בכל הנוגע לפן הפלילי בתחום המיסים, החל משלב הביקורת וההזמנה לחקירה ועד לשלב ניהול ההליך אל מול רשויות המס ובתי-המשפט.
ייצוג על ידי עורך-דין בקיא בתחום עבירות המס מחויב המציאות וחשוב מעין כמותו.