חשיפה לקנסות מרשות המיסים על קבלת תשלום בשחור - פורום עבירות מס כלכליות

שאלה חדשה
 • אוהד

  נשלח ע"יאוהד 10:24, 2 ביולי 2015

  שלום רב אני עו"ד. לקוח שלי עבד בשותפות עם קבלן וקיבל כ-3 תשלומים בשחור למרות בקשות שלו מהקבלן להוציא לו תלוש משכורת. הלקוח פתח עוסק מורשה על שמו אולם הקבלן לא שילם לו את יתרת החוב. הלקוח רוצה להגיש תביעה כספית. האם הוא יהיה חשוף לקנסות מרשות המיסים עקב העובדה שהסכים לקבל תשלומים בשחור ? כמובן לאחר שהעניין יתברר בבית המשפט . תודה רבה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד איתי ברכה

  עו"ד איתי ברכה,מנהל הפורום

  15:55, 19 ביולי 2015

  שלום וברכה!

  לעניות דעתנו, מוטב על לקוחך לגלות ולהצהיר בפני הרשות על הכנסתו אשר אינה מדווחת, ותשלום המס בגינה ורק לאחר מכן לפתוח בהליך משפטי שכן כיום הרשויות מחליפוץ מידע באופן תדיר כמעט ובאם העניין יגיע לידיה של רשות המיסים, הדבר יגרור אי נעימות גדולה, גם אם מדובר בסכומים פעוטים.

  נשמח לעמוד לרשותכם!

  תגובה

עבירות המס (עבירות לפי חוק מע"מ, פקודת מס הכנסה ועוד) מוגדרות כעבירות "צווארון לבן".
בית-המשפט העליון קבע, לא אחת, כי המדובר בעבירות המהוות "מכת מדינה" ו- "ספורט לאומי" שיש למגרן ולהוקיען בתוקף שכן פגיעה בקופת המדינה שוות ערך (אם לא יותר) לפגיעה ישירה בכיסו של כל אחד מאזרחי המדינה- גזל וגניבה של ממש.
מדיניות הענישה הנוהגת בבתי-המשפט בישראל הינה כי העונש ההולם והראוי לנאשמים שהורשעו בעבירות מס, גם בעבירות "טכניות" כדוגמת אי-הגשת דוחות חודשיים למע"מ הינו עונש מאסר מאחורי סורג ובריח לצד קנס כספי משמעותי, קל וחומר עת עסקינן בעבירות מס "מהותיות" כדוגמת ניכוי חשבוניות פיקטיביות במסגרת הדיווחים החודשיים.
לא פעם, המדובר בנאשמים (בעלי חברות, עוסקים מורשים, מנהלים פעילים ומעורבים אחרים) שזוהי להם ההסתבכות הראשונה בפלילים, הסתבכות שעלולה לשבש את כל מהלך חייהם האישיים והעסקיים.
מטרתו של הפורום הינו לתת מענה לשאלות הפונים בכל הנוגע לפן הפלילי בתחום המיסים, החל משלב הביקורת וההזמנה לחקירה ועד לשלב ניהול ההליך אל מול רשויות המס ובתי-המשפט.
ייצוג על ידי עורך-דין בקיא בתחום עבירות המס מחויב המציאות וחשוב מעין כמותו.