אחריות לדיווח כוזב לצורך הקטנת מס רכישה - פורום עבירות מס כלכליות

שאלה חדשה
 • אליהו

  נשלח ע"יאליהו 17:23, 28 ביולי 2015

  בית שירשתי יחד עם אחי נמכר לפני מס' שנים. במכירה טיפלו אחי והעו"ד שקיבל יפוי כוח לפעול בשם שנינו. כיום מתחזק החשד שהבית נמכר בסכום גבוה מזה שדווח עליו לי ולרשויות. כך הוקטן מס הרכישה ששילם הקונה, ואחי שילשל לכיסו את ההפרש במזומן. את העיסקה רקם אחי עם הקונה, ובצד המשפטי פרוצדוראלי טיפל העו"ד. האם האחריות לדיווח הכוזב נופלת גם עלי, בהיותי אחד מבעלי הבית , הגם שנתתי יפוי כוח לעו"ד לפעול בשמי, וכלל לא הייתי בסוד העניינים? האם תוצאות החקירה יוודעו לי?

  השב
 • 22:49, 29 ביולי 2015

  תוספת לשאלתי שלעיל: מאחר שהחשד איננו מבוסס ממש, אלא יותר תחושות וחשדות יתכן שהכל יתבדה בחקירה. האם אני צפוי בשל כך לענישה בגין הפעלת חקירה שלא לצורך.

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד איתי ברכה

  עו"ד איתי ברכה,מנהל הפורום

  10:13, 18 באוגוסט 2015

  שלום וברכה!

  באם יש לך חשש כי משהו לא התנהל כראוי במכירת הנכס, עליך לפנות לרשות המיסים לקו הצדק ולדווח על כך. הם יחקרו את העניין ותוכל להיות מודע לתוצאותיו.

  אינך צפוי לענישה כ שהיא אף אם מדובר רק בחשש בלבד.

  בהצלחה

  תגובה

עבירות המס (עבירות לפי חוק מע"מ, פקודת מס הכנסה ועוד) מוגדרות כעבירות "צווארון לבן".
בית-המשפט העליון קבע, לא אחת, כי המדובר בעבירות המהוות "מכת מדינה" ו- "ספורט לאומי" שיש למגרן ולהוקיען בתוקף שכן פגיעה בקופת המדינה שוות ערך (אם לא יותר) לפגיעה ישירה בכיסו של כל אחד מאזרחי המדינה- גזל וגניבה של ממש.
מדיניות הענישה הנוהגת בבתי-המשפט בישראל הינה כי העונש ההולם והראוי לנאשמים שהורשעו בעבירות מס, גם בעבירות "טכניות" כדוגמת אי-הגשת דוחות חודשיים למע"מ הינו עונש מאסר מאחורי סורג ובריח לצד קנס כספי משמעותי, קל וחומר עת עסקינן בעבירות מס "מהותיות" כדוגמת ניכוי חשבוניות פיקטיביות במסגרת הדיווחים החודשיים.
לא פעם, המדובר בנאשמים (בעלי חברות, עוסקים מורשים, מנהלים פעילים ומעורבים אחרים) שזוהי להם ההסתבכות הראשונה בפלילים, הסתבכות שעלולה לשבש את כל מהלך חייהם האישיים והעסקיים.
מטרתו של הפורום הינו לתת מענה לשאלות הפונים בכל הנוגע לפן הפלילי בתחום המיסים, החל משלב הביקורת וההזמנה לחקירה ועד לשלב ניהול ההליך אל מול רשויות המס ובתי-המשפט.
ייצוג על ידי עורך-דין בקיא בתחום עבירות המס מחויב המציאות וחשוב מעין כמותו.