העברת קרקע ללא תמורה בתוך המשפחה - פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
 • רון

  נשלח ע"ירון 13:50, 20 באפריל 2013

  שלום , האם ניתן לבצע במנהל העברה ללא תמורה בתוך המשפחה של קרקע שהיא חלק מנחלה ? השטח ממושכן לבנק לטובת משכנתא לבניית בית תודה

  השב
 • 08:13, 21 באפריל 2013


  בוקר טוב

  חלק מנחלה אפשר להעביר ע"פ מנהל מקרקעי ישראל רק בצורת פיצול נחלה. כיום הדבר מסורבל מאוד דרוש אישור גם של המושב והתהליך לוקח מס' חודשים רב.

  בכול מקרה לא תוכל להשלים שום מהלך ללא קבלת אישור של הבנק, תתחיל איתו לקבל אישור לכך.

  בברכה

  עו"ד רון שוורץ
  מנהל הפורום

  תגובה
 • 12:23, 21 באפריל 2013

  תודה על התשובה ,
  כמה הבהרות .
  המגרש רשום במנהל על שם אחותי שקיבלה היתר בניה .אנחנו בונים עליו בפועל. הבנק מאשר לנו משכנתא תמורת שיעבוד המגרש .במקביל אנחנו מעוניינים לבצע העברה ללא תמורה .הבנק מודע לתהליך ואישר אותו . השאלה היא האם המנהל יכול להתנגד להעברה כזו כאשר המגרש משועבד .
  תודה.

  תגובה
 • 18:39, 22 באפריל 2013  שלום רב

  האם זו הרחבה? או חלק מחלקה א'.

  אם יש אישור מהבנק אין שום מניעה מצד המנהל בדרך כלל. לא ברורה לי באיזה מסגרת עשיתם את הבניה והיכן נימצא המגרש .

  עו"ד רון שוורץ

  מנהל הפורום

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.