פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.

• מגורים במבנה זמני על קרקע חקלאית

שלום, אני מעוניין להקים אוהל על קרקע חקלאית או אחרת, ואני מבין שיש בעיה חוקית עם זה. האם...

• מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

קרקע חקלאית מיועדת לחקלאות, ולא למגורים. לכן ככל הנראה לא תוכל להקים אוהל על הקרקע. בנוגע לשאלתך השניה- עליך לבדוק מול הועדה המקומית האם הקמת אוהל כמו שאתה רוצה להקים מצר לתשובה המלאה...

ש שמואל 22:46, 6 במרץ 2017
    22:46, 6 במרץ 2017
  • רישום חלקה של חנייה בטאבו

שלום רב, לפני כ4 שנים רכשתי דירה בעיר במרכז, עשינו העברה מסודרת בטאבו על הדירה. לבניין יש מתחם...

שלום וברכה. הפורום עוסק בסוגיות הקשורות במינהל מקרקעי ישראל בלבד.

נ נטלי 20:15, 26 בפברואר 2017
    20:15, 26 בפברואר 2017
  • רכישת בית מקצועי במושב

שלום רב, אחנו במשא ומתן לרכישת בית במושב, בעל הנכס ציין כי אין רישום בטאבו לנכס ושנוכל לרכוש את...

התשובה תלויה במס' גורמים, בהם מיקום הנכס, מעמדו במינהל ובטאבו וכן בזהות המוכר.

נ נטלי 20:09, 26 בפברואר 2017
    20:09, 26 בפברואר 2017
  • קיבלתי מהמנהל שטח קטן ממה שרכשתי

קניתי מגרש במכרז בגודל של 529 מ"ר בפועל קיבלתי מגרש מהחברה המפתחת בגול 526 מ"ר קטן...

השאלה אינה קשורה לנושא הפורום, אשר עוסק אך ורק בסוגיות הקשורות במינהל מקרקעי ישראל.

י פ ה יוגב פרץ הסמן 13:20, 24 בפברואר 2017
    13:20, 24 בפברואר 2017
  • הגשת הצעה למכרז למגרש במנהל מקרקעי ישראל

שלום אני רוצה להגיש הצעה למכרז, אבל המגרש מצויין כ 2 יחידות דיור האם שאני מגישה הצעה היא...

במכרז ספציפי, מה שקובע הם תנאי המכרז הספציפי, המפורסמים בחוברת המכרז. כל התשובות לשאלות שלך אמורות להימצא בחוברת המכרז.

א אורית 00:58, 14 בפברואר 2017
    00:58, 14 בפברואר 2017
  • חופש המידע - רשות מקרקעי ישראל

שלום רב האם בקשה למידע על מרכיבי עלות הפיתוח, במגרש שיש לי בו זכויות, הינה בקשה למידע שמבקש...

שלום וברכה. באופן עקרוני מרכיבי פיתוח הם נתונים שאפשר לקבל ללא אגרה.

ש ש 13:05, 9 בפברואר 2017
    13:05, 9 בפברואר 2017
  • שאלה בנושא הקניית בעלות מרשות מקרקעי ישראל

שלום רב לפני כשנה וחצי נשלח לביתי מכתב בצירוף שובר תשלום (על סך 3 אחוז מערך הקרקע) ולפיו...

אין תשובה חד-משמעית והדבר תלוי בסוג הנכס ובמיקומו. ממליץ לך לפנות לעו"ד המומחה בתחום ולהתייעץ איתו.

א אדם 08:10, 9 בפברואר 2017
    08:10, 9 בפברואר 2017
  • תשלום היוון ודמי היתר על מגרש בהרחבה

שלום רב, אנו מעוניינים לרכוש מגרש בהרחבה באחד מהמושבים בשרון. נתקלנו במגרש חצי דונם שבו שולמו...

באופן עקרוני, אתה יכול לבצע העברת זכויות מבלי לשלם דמי היוון על קיבולת בניה נוספת. יחד עם זאת, התשובות לשאלות שהעלית אינן חד משמעיות והן תלויות במס' גורמים, כמו מיקום לתשובה המלאה...

א אלון 14:36, 4 בפברואר 2017
    14:36, 4 בפברואר 2017
  • רכישת קרקע מהמנהל לצורך השקעה

היי, יש לי הצעה לקנות קרקע מהמנהל, יש לי דירה נוספת ואני יוצא צבא א. האם בגלל שיש לי דירה...

הדבר תלוי בסטטוס שלך, אין תשובה אחידה. אני מציע לך להתייעץ עם עו"ד כדי לקבל תשובה קונקרטית.

א אלעד 11:09, 23 בינואר 2017
    11:09, 23 בינואר 2017
  • עדכון שטח בנוי בטאבו ובמנהל מקרקעי ישראל

בית פרטי מגרש בחכירה מקק"ל, בטאבו רשום שבנוי 19 מ' לפני 10 שנים הוצא היתר בניה והורחב...

ישנם סוגי נכסים רבים ואזורים רבים, שכל אחד מהם שונה ברמת החיוב שעשוי לדרוש המינהל. על פניו, נראה שתידרש לתשלום דמי היתר לפחות.

ד דודי 17:04, 19 בינואר 2017
    17:04, 19 בינואר 2017
  • ביטול חכירה והעברה בטאבו

רכשתי נכס שיש עליו חכירה מה המסמכים שצריך להגיש לטאבו על מנת לעשות את ההעברה על שמי ואת ביטול...

ישנם סוגי נכסים רבים ואין סט מסמכים אחיד שצריך להגיש לצורך הרישום. מציע לך להתייעץ עם עו"ד שעוסק בתחום כדי שיוכל להגיש את התיק למינהל בצורה תקינה.

א אלונה 13:13, 3 בינואר 2017
    13:13, 3 בינואר 2017
  • האם מגיע לי פיצוי על אי נוחות שנגרמה לי עקב תיקונים בבית שאני שוכרת

לפני חודש עברתי לבית בשכירות חודשית. לאחר 3 חודשי מגורים החל טפטוף מהתקרה בקומה הראשונה...

הפורום עוסק בנושא מינהל מקרקעי ישראל בלבד. השאלה ששאלת אינה קשורה לנושא הפורום. ממליץ לך להעלות אותה בפורום המתאים.

ק א קרן אקרמן 12:13, 22 בדצמבר 2016
    12:13, 22 בדצמבר 2016
  • בניית 2 יחידות על מגרש אחד

שלום, מה אחוז המקסימלי שניתן לבנות משטח במכרזי בנה ביתך ? במידה וניגשתי למכרז עם שותף...

שלום וברכה. האחוז המקסימלי שניתן לבנות נגזר לא רק מתנאי המכרז (ואז עליך לבדוק בחוברת) אלא גם מתוכנית המתאר שחלה על החלקה. בדוק שם.

א אריה 12:58, 11 בנובמבר 2016
    12:58, 11 בנובמבר 2016
  • הגשת כמה הצעות למכרזים באותו יישוב

שלום, שאלה כללית, באתר של מינהל מקרקעי ישראל מצוין שהחל מאוגוסט לא נדרש לשלם עבור חוברת...

לגבי השאלה הראשונה- זה אומר בדיוק מה שרשום בהנחיה- שלא נדרש לשלם עבור חוברת המכרז. לא מעבר לכך. לגבי השאלה השניה- זו לא שאלה כללית, אלא ספציפית לגבי מכרז מסוים. כל התשוב לתשובה המלאה...

א אריה 17:27, 22 באוקטובר 2016
    17:27, 22 באוקטובר 2016
  • קבלת פיצוי על עיכוב במסירת מגרש לבניה בגלל החברה המפתחת

האם אני יכולה לדרוש פיצוי בגין עיקוב בקבלת מגרש שרכשתי מהמנהל . בהסכם של חברה מפחתחת רשום 12...

הדבר תלוי בהסכם שיש לכם מול החברה שמבצעת את הפיתוח עבור המינהל וגם בחוזה שלכם מול המינהל. בנוגע לתביעה ייצוגית- נראה כי זה לא המקום לתביעה מהסוג הזה, משום שניתן לאתר בקלו לתשובה המלאה...

מ מרינה 15:34, 16 באוקטובר 2016
    15:34, 16 באוקטובר 2016
  • עדכון שמות בעל הנכס עקב פטירה+רישום בטאבו

במידה ואדם נפטר ורוצים לעדכן את שמות היורשים על פי חוק כבעלי הנכנס, אילו טפסים יש למלא מתוך אתר...

הדבר תלוי בסטטוס הנכס (רשום בטאבו/לא רשום) ובאיזה מגזר מדובר (עירוני/חקלאי). באתר המינהל ישנם טפסים שמתאימים לכל אחד מהמצבים. לגבי הרישום בטאבו- שוב, תלוי בסטטוס הנכס, אי לתשובה המלאה...

ח חן 22:59, 15 באוקטובר 2016
    22:59, 15 באוקטובר 2016
  • רכישת מגרש מהמנהל לבניית דו משפחתי

שלום, אנו לפני תהליך רכישת מגרש ממנהל מקרקעי ישראל לבניית בית דו משפחתי, שאלתי היא,האם...

דיקלה שלום וברכה. הדבר תלוי בהרבה גורמים וגם במדיניות של כל בנק באופן ספציפי. באופן עקרוני, הסכם שיתוף יכול לפתור חלק מהנושאים, אולם עליו להיות כפוף ומאושר ע"י המינהל.

ד דיקלה 13:01, 10 באוקטובר 2016
    13:01, 10 באוקטובר 2016
  • תשלום למינהל על הוספת יחידת דיור בחצר ביתי

בשטח ביתי אני מעוניין להוסיף יחידת דיור שלא תעלה על 90 מ"ר. האם לצורך כך אני צריך לשלם...

צבי שלום, התשובה תלויה במס' גורמים (בין היתר: מיקום הבית, השטח הבנוי כיום ועוד). אתה מופנה להחלטה 1318 של מועצת מינהל מקרקעי ישראל.

צ צבי 11:52, 27 בספטמבר 2016
    11:52, 27 בספטמבר 2016
  • תשלום למינהל על מכירת נחלה

האם בעת מכירת נחלה ששייכת למינהל 50% מערכה יילך למינהל בוודאות? האם שווה לחכות כמה שנים עם...

אריק שלום, תשובות לפי סדר השאלות: 1. לא. שום דבר אינו וודאי. כל מקרה הינו לגופו ומצריך בדיקה ספציפית. 2. לא ניתן לדעת. 3. לא ניתן לדעת.

א אריק 10:10, 15 בספטמבר 2016
    10:10, 15 בספטמבר 2016
  • קניית נחלה חקלאית במושב

שלום וברכה.איך משיגים רשימת בעלים שהיו לנחלה חקלאית בצורה מסודרת לבית המשפט?

מ מירית 06:51, 9 ביולי 2016
    06:51, 9 ביולי 2016
  • תהליך העברת זכויות מהמנהל לטאבו תקוע- כיצד אפשר בתקופה זו למכור את הבית?

שלום רב, לפני חצי שנה התחלנו תהליך העברת בית מהמנהל לטאבו לאחר קבלת מכתב מהטאבו המתריע לבצע...

מ מתן 18:55, 24 ביוני 2016
    18:55, 24 ביוני 2016
  • מה עושים כשהמכרז "תקוע" ?

נגשנו למכרז של צמודי קרקע ובזמנו אמרו לנו שתוך שבוע- שבועיים יהיו תשובות בפועל עברו כבר למעלה...

א אילנה 15:33, 23 ביוני 2016
    15:33, 23 ביוני 2016
  • גביית חוב מנהל מקרעי ישראל מלפני 10 שנים שלא נשלחו הודעות

קניתי דירה ב 2003 באמצעות כונס נכסים עורכי דין ובאישור משפטי כדת וכדין הדירה היתה בניהול...

ב ברוך 11:20, 7 ביוני 2016
    11:20, 7 ביוני 2016
  • עלות דמי היתר / או רכישת דמי היתר לקרקע

שלום רב ברשותי קרקע בשטח 517 מטר ברחוב צה''ל ביהוד אשמח לקבל רעיון להוזלת דמי ההיתר...

ג גיל 19:30, 28 בינואר 2016
    19:30, 28 בינואר 2016
  • מישהו שינה לי את הכתובת בעירייה ללא ידיעתי!!!

שלום לעורכי הדין המכובדים!! הבעייה שלי היא שהשנה לא שלחו לי את הארנונה, והתברר כי מישהו שינה...

ת תמר 20:10, 1 בינואר 2016
    20:10, 1 בינואר 2016
עמוד מתוך7