ממ"ד בבית חדש לעומת ישן כשטח עיקרי או שירות - פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
 • דן

  נשלח ע"ידן 14:34, 15 בנובמבר 2014

  שלום, אני גר בנחלה חקלאית עם בית קיים , לפני מספר חודשים הוספתי ממ"ד בגודל 12.5 מטר לבית הישן, על פי הוראת השעה של המנהל, נאמר לי שאין הממ"ד נחשב שטח עיקרי לחישוב מקסימום מ"ר שמותר בנחלה. האם זה נכון ? האם זה נחשב שירות או האם זה לא נחשב בכלל לחישוב (כמו שמשתמע מהחלטת המנהל מתחילת 2014) ? שאלה שניה - אני בונה בית חדש בנחלה, מכיוון שזה בית חדש על פי חוק התכנון והבניה ממ"ד שאותו אני מתכנן במרתף אמור להיות מחושב כשטח שירות אבל במנהל אמרו לי שהם מחשיבים אותו כשטח עיקרי כי על פי השמאי שלהם הנחלה זה עיקרי ולא שירות, ברור שהם עוברים על החוק אבל אי אפשר להתווכח איתם כלל !

  השב
 • 14:02, 14 בדצמבר 2014


  דן שלום רב
  הוספת ממ"ד לא נחשב כשטח עיקרי במצב שבו אהספת על פי האמור בשאלתך.

  לא מבין את שאלתך השניה.
  עו"ד רון שוורץ
  מנהל הפורום
  03-9502977

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.