נזק בצנרת ביוב משותפת - פורום בתים משותפים

שאלה חדשה
  • דפנה

נשלח ע"ידפנה 17:18, 13 בפברואר 2016

שלום רב, אני מתגוררת בבניין בן 4 דירות, ובו 2 קומות: קומת קרקע וקומה עליונה. חלוקת ההוצאות הנהוגה בבניין היא "אנכית". לפני כארבע שנים, בעקבות סכסוך שהגיע לבית-משפט, נחתם הסכם פשרה ביני לבין הדייר המתגורר בקומת הקרקע שמתחתי. על פי אחד מסעיפי ההסכם ההוצאות בגין צנרת משותפת, וכל מתקן משותף אחר, יתחלקו ביני לבין השכן, למעט "בור ספיגה הנמצא בחצר", שהטיפול בו יהיה באחריות השכן בלבד. חשוב לציין כי אין בחצר בור ספיגה, אלא בריכת ביוב. לא זכור לי מי הכתיב את נוסח ההסכם לפרוטוקול, אבל אין לי ספק כי למרות השימוש במושג "בור ספיגה", כוונת כולנו הייתה לבריכת הביוב שבחצר. לפני כחודש הודיע לי השכן כי הן בבריכה והן בצינור הביוב התגלו שברים ולטענתו, יש להחליפם. שאלותי הן אלה: 1. לטענת השכן מאחר וההסכם מדבר על בור ספיגה, בעוד שהנזק הוא בבריכת ביוב, הרי שעלי לחלוק איתו בתשלום. האם יש ממש בטענתו זו? 2. השכן טוען שיש להחליף את צינור הביוב לכל אורכו, [מדובר בכ - 10 מ' לפחות]. אני טוענת כי די להחליף את החלק השבור בלבד, פלוס כחצי מ' מכל צד של השבר. יצויין כי החלפת הצנרת תחייב גם הסרת ריצוף שבוצע בעבר הרחוק בחצר, [על ידי קודמיו של השכן], ללא היתר וללא הסכמתי, וכן פירוק מחסן שהושם בחצר על ידי השכן, [גם זאת ללא הסכמתי וללא היתר], או ביצוע מעקף שייקרו את עלות העבודה. האם יש בסיס לדרישת השכן להחליף את הצינור לכל אורכו, והאם אני אמורה להשתתף בעלויות הפירוק וההתקנה מחדש של הריצוף והמחסן? אציין עוד כי צינור הביוב משותף לנו, ולשני דיירי הבניין הצמוד לנו, והם מסכימים עם טענת השכן כי יש להחליף את הצינור כולו, ואת הריצוף כולו, לרבות תשתית. האם יש משמעות כלשהי לעובדה שהם רוב שתומך בהחלפה מלאה? אודה מאוד על תשובתך, דפנה

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון דניאל רותם

עו"ד דניאל רותם,מנהל הפורום

12:31, 28 בפברואר 2016

שלום,
    התשובה לשאלה מה אורך הצינור שיש להחליפו אינה משפטית. שאלה נכבדה זו יש לברר עם שרברב שזה תחום עיסוקו ומומחיותו. לפי דבריך, בהסכם צוין כי השכן אחראי רק לבור הספיגה שאיננו קיים. לעניות דעתי, לפיכך, השכן צודק במקרה זה ועליך להשתתף בתיקון ברכת הביוב. לעניות דעתי, את זכאית להתחמק מלשלם עבור החזרתם לקדמותם של אותם מבנים שנבנו בחצר ללא היתר כדין.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון דניאל רותם

מנהל הפורום: עו"ד ונוטריון דניאל רותם

מגשר ונוטריון, מנהל משרד עורכי דין משנת 1973. בעבר כיהן כחבר ויו"ר ועדת הכלכלה והביטוח של לשכת עורכי
למידע נוסף

053-9375126 חיוג
הודעה

הפורום יעסוק בכל מה שנוגע לבתים משותפים, לרבות חובות וזכויות של דיירים הגרים בבית משותף