סמכויות של חבר וועד הבית - פורום בתים משותפים

שאלה חדשה
  • יוסף .ק.

נשלח ע"ייוסף .ק. 08:48, 4 באפריל 2014

האם אני בתור חבר בוועד הבית יכול להתלונן לעירייה על דייר שהשתלט על שטח ציבורי בביניין ?? האם אני צריך הסכמה של כל חברי הוועד כדי להציג זאת בפני הדיירים [87 דירות] האם אני יכול לתבוע אותו כוועד ובאיזה בית משפט ??

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון דניאל רותם

עו"ד דניאל רותם,מנהל הפורום

23:52, 6 באפריל 2014

וועד הבית או בשמו הרשמי בחוק - "נציגות הבית המשותף" הוא שלוח של כלל בעלי הדירות בבית המשותף. כל אחד מבעלי הדירות בבית רשאי ליזום הליכים נגד אדם שהשתלט שלא כדין על חלק מהרכוש המשותף. אמנם העירייה מפקחת על השימושים והניצול של השטחים בתחום שיפוטה אולם אין בסמכותה לפנות אדם מנכם בתחום הבית המשותף.
    סעיפים 17 ו-18 של חוק המקרקעין קובעים:-
    " המחזיק במקרקעין זכאי לדרוש מכל מי שאין לו זכות לכך שיימנע מכל מעשה שיש בו משום הפרעה לשימוש במקרקעין ושיסלק כל דבר שיש בו משום הפרעה כזאת.
    שימוש בכוח נגד הסגת גבול
    18. (א) המחזיק במקרקעין כדין רשאי להשתמש בכוח במידה סבירה כדי למנוע הסגת גבולו או שלילת שליטתו בהם שלא כדין.
    (תיקון מס' 8) תשמ"א-1981
    (ב) תפס אדם את המקרקעין שלא כדין רשאי המחזיק בהם כדין, תוך שלושים ימים מיום התפיסה, להשתמש בכוח במידה סבירה כדי להוציאו מהם.

כלומר, אם טרם חלפו 30 ימים מיום שמסיג הגבול תפס חזקה שלא כדין בחלק מהרכוש המשותף, רשאים חברי הועד לסלק את חפציו תוק שימוש בכח סביר או גם להתלונן במשטרה ולבקש ממנה לסלק את הפולש. לחילופין, הוועד זכאי להגיש נגד הפולש תביעה לסילוק יד לבית משפט השלום או למפקח על רישום המקרקעין.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון דניאל רותם

מנהל הפורום: עו"ד ונוטריון דניאל רותם

מגשר ונוטריון, מנהל משרד עורכי דין משנת 1973. בעבר כיהן כחבר ויו"ר ועדת הכלכלה והביטוח של לשכת עורכי
למידע נוסף

053-9375126 חיוג
הודעה

הפורום יעסוק בכל מה שנוגע לבתים משותפים, לרבות חובות וזכויות של דיירים הגרים בבית משותף