open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

    פורומים

      לדעת יותר - מדריכים משפטיים

        משרדי עורכי דין

          • 15 ביולי 2014

            שיפוץ בניין

            שלום, הדיירים בבניין מעוניינם לבצע שיפוץ בבניין, לצבוע אותו מבחוץ, האם דייר יכול להתנגד לשיפוץ?האם במקרה שיש רוב מסויים של דיירים זה מחייב אותו.

            15 ביולי 2014
          • מנהל הפורום עו"ד דניאל רותם 16 ביולי 2014

            כל בעלי הדירות חייבים להשתתף בהוצאות השיפוץ

            שלום,
            סעיף 58 של חוק המקרקעין, התשכ"ט-1969 קובע כדלקמן:-
            "58. נשיאת הוצאות (תיקונים: התשמ"ד, התשנ"ב, התשס"ה(2))

            (א) בעל דירה חייב להשתתף בהוצאות הדרושות להחזקתו התקינה ולניהולו של הרכוש המשותף ולהבטחת השירותים המחוייבים על-פי דין או המקובלים על-פי הנוהג לפי יחס שטח רצפת דירתו אל שטח הרצפה של כל הדירות שבבית המשותף, זולת אם נקבע בתקנון שיעור השתתפות אחר. לעניין זה, "החזקה תקינה" - שמירה על מצבו של הרכוש המשותף כפי שהיה בעת גמר הבניה, לרבות שיפורים שבוצעו בו לאחר מכן בהסכמת בעלי הדירות.
            ב- ת"א (שלום ת"א) 37867/04 {אשכנזי דוד נ' סימן טוב מנחם, תק-של 2009(2), 4863, 4868 (2009)} קבע בית-המשפט כי טענת הנתבע לפיה לא הסכים לשיפוץ כה רחב אינה מקובלת גם לאור ההלכה הגורסת כי יש להחיל על בעלי דירות בבית משותף את העיקרון בדבר חובת תום-הלב, בכל הנוגע לניהול הבית המשותף וההוצאות הכרוכות בכך {ראה לעניין זה גם ע"א 2896/90 יוסף טרוצקי נ' אלפונסו דיין, פ"ד מו(5), 454 (1992)}. עוד נקבע כי אין ספק כי הנתבע היה מודע לביצוע פעולות השיפוץ בזמן אמת, אך לא נקט כל צעד להפסיקן או לצמצמן. יתר כל כן, הנתבע אף נהנה מהן. לפיכך, נקבע כי טענותיו של הנתבע שהועלו לראשונה בכתב הגנתו, נגד היקף השיפוץ - סותרים את חובת תום-הלב וההגינות.

            16 ביולי 2014
          שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
          close the form