שינוי רישום שטח משותף בעקבות הרחבה - פורום בתים משותפים

שאלה חדשה
 • יוסי

  נשלח ע"ייוסי 15:00, 4 באוגוסט 2014

  אנו 10 דיירים בבית משותף, כאשר במקור שטח כל דירה בבית המשותף היה שווה (כ-60 מ"ר). לפני כעשר שנים הרחיבו בהסכמתנו דיירים העמודה הימנית את דירותיהם כך שגודל דירותיהם עלה ל-100 מ"ר. הסכמתנו כשכנים טובים היתה רק לצורך ההרחבה. יש לציין כי בבית שלנו אין שום הצמדות לאף דירה. כיום באים השכנים שהרחיבו וטוענים כי על סמך הסכמתנו להיתר הם רוצים לתקן את צו רישום הבית כך שהשטח המשותף יתוקן בהתאם לשטח רצפתם העדכני ויוגדל בהתאם (כך שבעצם השטח המשותף של דירותינו קטן). אנו טוענים כי דבר זה בעצם מקפח אותנו וכי לא לכך התכווננו כשהסכמנו להרחבה. יצויין כי כיום ישנה תב"ע החלה על הבניין המאפשרת לכל הדיירים להרחיב את דירותיהם בצורה פחות או יותר דומה, חוץ מאלו שכבר הרחיבו בעבר. אשמח לתשובה המציינת סימוכין. תודה.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון דניאל רותם

  עו"ד דניאל רותם,מנהל הפורום

  21:10, 4 באוגוסט 2014

  שלום,
  שכניכם שהרחיבו את דירותיהם בנו למעשה על חלק של הרכוש המשותף ( חלק הקרקע שעליו נבנו ההרחבות ). אתם - בעלי הדירות המקוריות זכאים להצמיד לדירותיכם שטח קרקע זהה כדי שתוכלו להרחיב את דירותיכם כאשר תחליטו לעשות כן. לפיכך, אם השכנים יחתמו על מסמך הסכמה להרחבת דירותיכם ( רצוי בצורת יפויי כח בלתי חוזרים ) וכן יאם הם יסכימו להוצאת חלק משטח החצר והצמדתם לדירותיכם לצורך בנייה על השטחים שיוצמדו לדירותיכם וכן הסכמה מראש לתיקון צו הרישום בעתיד לאחר שאתם תרחיבו את דירותיכם, תוכלו להסכים לתיקון צו הרישום. בעת קביעת חלוקת נטל הוצאות תיקון הרישום צריך להתחשב בעובדה כי בעתיד תצטרכו לשלם גם עבור התיקון הנוסף של צו הרישום לאחר הרחבת דירותיכם.

  תגובה
 • 20:25, 5 באוגוסט 2014

  תודה רבה על התשובה.

  באם הם לא יסכימו להצעתך האם אנו יכולים לסרב לתיקון צו הבית המשותף ? או שעצם הסכמתנו בעבר להיתר מספיקה לשכנים שהרחיבו והם בעצם לא צריכים אותנו כבר?

  תגובה

הפורום יעסוק בכל מה שנוגע לבתים משותפים, לרבות חובות וזכויות של דיירים הגרים בבית משותף