חדירת מי גשמים לפרגולה מאז שהשכנים שמעל התקינו מרקיזה במרפסת - פורום בתים משותפים

שאלה חדשה
  • גילה

נשלח ע"יגילה 17:11, 9 בדצמבר 2014

שלום רב, אני גרה בדירת קרקע. יש לי בחצר פרגולה מקורה ביריעות פלסטיק (פוליגל), עד היום לא חדרו מים דרך גג הפרגולה. מעל הפרגולה שלי ממוקמת המרפסת של הדירה שמעלי. לאחרונה התקינו השכנים מעליי מרקיזה במרפסת, ומאז מי הגשמים חודרים לפרגולה שלי. בריצפת המרפסת של השכנים יש חור ניקוז שאליו אמורים היו מי הגשמים להתנקז דרך המרזב. כאשר המרקיזה מכסה את המרפסת ואת חור הניקוז, בעצם מתבטל ייעודו של חור הניקוז וכל המים נשפכים בעוצמה אל עבר גג הפרגולה שלי וכתוצאה מכך המים נכנסים דרך הגג. צורתה המעוגלת של המרקיזה יוצרת ממש מעין "מגלשה" או "מפל" של מים לעבר הגג שלי, וכנראה שגג הפרגולה לא עומד בעומס המים ולכן הם חודרים פנימה. כלומר, השכנים בעצם שינו את כיוון זרימת מי הגשמים בעקבות התקנת המרקיזה. האם בעקבות זאת השכנים מחוייבים להתקין מרזב וניקוז חדש? נאלצתי לזרוק חפצים רבים שהיו בשטח הפרגולה ונהרסו מהרטיבות. מדובר בחדירת מים מאוד מסיבית וגדולה וכל השטח נעשה בלתי שמיש לימי החורף. השכנים מצידם לא מכירים בנזק שגרמו וטוענים שאם מים חודרים אז כנראה הבעיה בגג הפרגולה אצלי, אבל כאמור, לפני שהתקינו מרקיזה הגג היה בסדר ולא חדרו מים כלל. מה כדאי לעשות ולמי לפנות?

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון דניאל רותם

עו"ד דניאל רותם,מנהל הפורום

09:01, 10 בדצמבר 2014

שלום,
    לעניות דעתי, עליך לבדוק תחילה את תקינות הפרגולה שלך ולשקול אולי את החלפתה או הרחבתה. יתכן כי יש צדק בטענתך כי שכניך מחוייבים להתקין מרזב או אמצעי ניקוז דומה שינקז את מי הגשמים. ברם, כדי לבחון אם יש צדק בטענתך צריך לבקר במקום ולהתרשם באופן בלתי אמצעי ממצב הדברים. הבעייה וכן הפיתרון הם טכניים במהותם ולא משפטיים. ההכלל המשפטי הרחב הוא כי בעלים של מקרקעין אחראי למטרדים לזולת שמקורם בנכס שבבעלותו. אם תגיעי למסקנה כי שכניך אחראים לנזקיך תוכלי לתבוע אותם בבית משפט השלום או בפני המפקחת על רישום המקרקעין ( תלוי בסעד שתבקשי ). אולם, בטרם תנקטי בהליך של תביעה אני ממליץ לך להידבר עם השכנים ולנסות להגיע לפיתרון מוסכם באמצעות מו"מ או אולי אפילו בעזרת מגשר. יתכן שתוכלו להיעזר בשירותיה של האגודה לתרבות הדיור.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון דניאל רותם

מנהל הפורום: עו"ד ונוטריון דניאל רותם

מגשר ונוטריון, מנהל משרד עורכי דין משנת 1973. בעבר כיהן כחבר ויו"ר ועדת הכלכלה והביטוח של לשכת עורכי
למידע נוסף

053-9375126 חיוג
הודעה

הפורום יעסוק בכל מה שנוגע לבתים משותפים, לרבות חובות וזכויות של דיירים הגרים בבית משותף