זכות וטו לקראת חתימה עם חברה בע"מ וכניסת משקיע שיקבל מניות - פורום סטארט אפ

שאלה חדשה
 • הנייה

  נשלח ע"יהנייה 22:27, 20 במאי 2015

  היי, ראשית אבקש לא לפרסם את השם שלי או את המייל שלי. חשוב לי להבהיר שאני מקצינה הכל כדי להבהיר את המצב. אודה לך אם תעשה כמיטב יכולתך על מנת להשיב לי באופן קונקרטי שיאפשר לי לנסח סעיף בחוזה כיוון שאין לי זמן לקבוע פגישה. אני מנכלית של חברה ואני פיתחתי את התוכנית העסקית ואת אפיון המוצר. אני חושבת בצורה של X ואני לקראת חתימה עם חברה בע"מ של מתכנתים שלא מבינים בעסקים ושרוצים להפוך את החברה שלי מ-X ל-Y אני הולכת לקבל 50% מהמניות והם 45%. בקרוב יכנס משקיע וגם הוא יקבל מניות וגם הוא לא מבין בעסקים בכלל ורוצה להפוך את החברה שלי מ-X ל-Y היתרון שלי הוא שיש לי רוב. החיסרון שלי הוא שלמרות שיש לי רוב החברה של המתכנתים+המשקיע חושבים בדיוק אותו דבר ולכן הם יהוו את הרוב באסיפה. לכן אני רוצה שתסבירו לי : א. איזה מבין הרעיונות הבאים ניתן ליישום ב. איך אני מתרגמת אותו לשפה משפטית. ג. איך לנסח את זה בצורה פשוטה שלא תעורר סערה ואנטגוניזם. אל תשכחו - המטרה שלי היא לחתום ולא להתחכם. רעיון מספר 1 - שבישיבת הדריקטריון לי יהיו זכויות הצבעה בנוגע לתוכנית העסקית ואפיון המוצר (כי בזה אני מבינה ובפיתוח קוד לא) ושלהם יהיו זכויות הצבעה בנושאים הקשורים לפיתוח קוד (כי בזה הם מבינים ובתוכנית עסקית לא) האם יש חיה כזאת? רעיון מספר 2: שתהיה לי זכות וטו - אין סיכוי שמישהו בעולם יסכים לזה, אז אם יש אפשרות כזאת אז עזרו לי לנסח את זה בצורה לא מאיימת. כמו שאמרתי, הייתי רוצה שהם יקבלו וטו במה שהם מבינים בו ואני במה שאני מבינה בו, בגלל זה אני מעדיפה את רעיון 1 רעיון מספר 3: שתהיה לי "דבוקת שליטה" - (קראתי שזה אומר מניות המקנות עשרים וחמישה אחוזים או יותר מכלל זכויות ההצבעה באסיפה הכללית) ואז אפשר לקבוע שאני נשארת עם 50% באסיפה הכללית רעיון מספר 4: שהם לא ידולל מתחת ל-30% ושאני לא אדולל אל מתחת ל-51% זכויות הצבעה- אם הם מאבדים את החסינות אז אני מאבדת את הרוב- ככה לשני הצדדים יש אינטרס בעל אותו משקל לא?

  השב
 • 14:33, 26 במאי 2015

  שלום, לא ברור מה יחסי הכוחות בדירקטוריון? אם יש קולות שווים בדירקטוריון בינך לבין המתכנתים+המשקיע כי אז את בתור בעלת רוב המניות יכולה וצריכה להתמנות כיו"ר הדירקטוריון ואז אפשר להקנות לך זכות הצבעה מכרעת למקרה של שיוויון קולות בהצבעה. באופן כללי נראה לי שאת זקוקה ליעוץ פרטני ולא אמירות כלליות. בהצלחה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל סגל ארנולד

מנהל הפורום: עו"ד מיכל סגל ארנולד

עו"ד בתחום הקניין הרוחני, דיני תאגידים ודיני טכנולוגיה ומשלבת את הידע המשפטי שלה עם הידע והניסיון הע
למידע נוסף

077-3169239 חיוג
הודעה

 מטרת הפורום ללוות אתכם, יזמים ובעלי רעיונות המעוניינים להקים חברות הזנק (סטארט אפ) משלב הרעיון ועד שלב הביצוע, לעזור לכם להימנע מטעויות קריטיות (למשל - לאבד זכויות ברעיון) ולהגיע להקמת החברה שלכם בשלום. יש חשיבות רבה באיסוף ידע בכל שלבי חברת ההזנק שכן ככל שתהיו מודעים יותר ובעלי ידע כך ייחסכו מכם טעויות ותוכלו להגיע מהר יותר להקמת החברה שלכם. 

 

אין לראות במידע הניתן בפורום ייעוץ משפטי אלא מידע כללי בלבד, שכל העושה בו שימוש עושה זאת על אחריותו האישית בלבד.