מגורים על גלגלים - פורום רישוי עסקים ורישוי בניה

שאלה חדשה
 • אדם

  נשלח ע"יאדם 12:06, 18 במרץ 2015

  שלום, אשמח להתייחסותכם לשאלה הבאה : ידוע שהצבת אוטבוס ורכבים אחרים שהוסבו למגורים, גם בקרקע פרטית (בין חקלאית או שלא ) היא דבר אסור ע"פ חוק שלא במסגרת אישורי מועצה מקומית וכו' (ע"פ דיוק לחוק והכללת רכב או מבנה-יביל על גלגלים בתוך הגדרת "מבנה"). שאלתי : האם ניתן להציב מבנה על גלגלים (לדוגמא, קראוון מגורים גדול על נגרר של משאית) על שטח (מאושר לבנייה? חקלאי? ציבורי?) כאשר המבנה איננו מחובר לשום תשתית חיצונית (וכאן הדגש הגדול), כלומר כל תשתיות המים, חשמל וכו' הן עצמאיות ללא חיבורים חיצוניים לשטח, ואז האם ע"פ חוק יהיה מותר להציב אותו והוא לא יחשב ל"מבנה" שכן אין כאן "עיקר וטפל" של מבנה לכאורה? בתודה. אדם

  השב
 • מנהל הפורום:יהודאי ציון - משרד עו"ד

  עו"ד ציון יהודאי,מנהל הפורום

  12:52, 18 במרץ 2015

  אדם שלום.
  הצבת מבנה על גלגלים, גם ללא חיבורו לתשתיות לא תצלח . בע"פ 191/05 נבארי נ' הוועדה המחוזית לתכנון ובניה , אשר אושרה בהחלטת ביהמ"ש העליון, קבע ביהמ"ש כי אוטובוס, משאית ועגלה אשר הוצבו על קרקע חקלאית, מהווים "בניין":"במקרה שבפנינו מדובר בכלי רכב גדולים ובעגלה, .... נראה כי המדובר "בבנין" ". למען הסר ספק, ביהמ"ש הוסיף עוד: "ודוק, על מנת שמבנה יחשב לבנין כאמור לעיל, אין צורך להוכיח חיבורו לחשמל ולאנטנת טלוויזיה ואין צורך להוכיח כי הוא משמש לאכסון או למגורים, אך הוכחתם של הנדבכים דלעיל מאששת את הקביעה כי אכן בבנין עסקינן".
  יוצא מכך שגם הצבת מבנה על נגרר והצבתו על מקרקעין, תיחשב כ"בניין" המחייב בהיתר.

  תגובה
 • 13:09, 18 במרץ 2015

  תודה על התגובה.

  אני רואה שפסיקה זו מתייחסת לקרקע חקלאית. האם יש הבדל כלשהו כאשר הקרקע אינה חקלאית ומאושרת לבנייה?

  השערתי היא שיהיה ניתן להציב את בית-המשאית הזה, אבל כנראה רק מכפוף לאישורים זהים לכל בית רגיל.. או בדומה להצבת קראוון רגיל ללא גלגלים.
  מה דעתך?
  תודה

  תגובה
 • מנהל הפורום:יהודאי ציון - משרד עו"ד

  עו"ד ציון יהודאי,מנהל הפורום

  13:26, 18 במרץ 2015

  הצבת המבנה על כלי רכב, מחייבת היתר. ברור שאם התכנית החלה על המקרקעין לא מאפשרת בניה- גם היתר לא יסייע כאן וצריך יהיה להגיש תב"ע מתאימה.

  תגובה
 • 13:38, 18 במרץ 2015

  וכדי שאוכל לישון בלילה:

  הצבת רכב ממונע, בעל רישיונות כדין, אשר הוסב ואושר גם למגורים (בעל רישוי "משא מגורים" לדוגמא) - האם הצבתו בקרקע שאושרה למגורים תחייב השגת אישור בדומה לכל מבנה אחר - או מאחר ומדובר במבנה שסוף סוף הוא כן נייד, ישנה הקלה מסוימת ואין צורך באישור להצבתו?

  תגובה
 • מנהל הפורום:יהודאי ציון - משרד עו"ד

  עו"ד ציון יהודאי,מנהל הפורום

  13:45, 18 במרץ 2015

  כל עוד ההצבה והשימוש הינם ארעיים, לא צריכה להיות בעיה. בעת שההצבה והשימוש הינם קבע, או בעלי סממנים של קבע- כאן כבר יש צורך בהיתר.
  מעבר למידע זה, אנא פנה בפרטי.

  תגובה
מנהל הפורום:יהודאי ציון - משרד עו"ד

מנהל הפורום: יהודאי ציון - משרד עו"ד

עו"ד פעיל החל משנת 2005, בעל משרד עצמאי החל משנה זו. עוסק רבות בדיני תכנון ובניה, לרבות ייצוג נאשמים
למידע נוסף

077-9971337 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בענייני רישוי עסקים ורישוי בניה. במקרים בהם הרשות המקומית הגישה או מתעתדת להגיש כתבי אישום נגד אזרח ו/או בעל בית עסק. במידה והוגש כתב אישום בגין עבירות בניה שונות כגון: בניה ללא היתר, בנייה בסטייה מהיתר, רישיון עסק, שימוש חורג מהיתר ובמקרים בהם ניתן קנס מינהלי, צו מניעה, צו הריסה או צו סגירה.

האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה אשר נעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.