מיסוי על מכירת בית עם מגרשים נוספים - פורום מיסוי מקרקעין

שאלה חדשה
 • אוהד

  נשלח ע"יאוהד 09:10, 14 באפריל 2015

  אמי ואחיה ירשו חלקה בגודל 1300 מ"ר כאשר על החלקה קיים בית ישן . הם מעוניינים למכור. החלקה ניתנת לפיצול ( בתשלום למינהל כמובן) לבית הבודד +בניית בית דו משפחתי על שאר החלקה . בהנחה שעל החלקה עם הבית קיים פטור ממס שבח, מה יהיה ההבדל במס השבח אם הנכס ימכר בשלמותו או כ-3 חלקות נפרדות . האם בכלל יהיה שוני ? ( מבלי להתייחס כמובן לעובדה ש-3 חלקות יימכרו ביותר כסף מאשר כחלקה אחת ) תודה

  השב
 • 22:46, 22 באפריל 2015

  אוהד שלום. ראשית יש לבחון את הנחת היסוד שלך לפיה מכירת הבית הקיים פטורה ממס שבח. בהנחה שהעזבון כלל רק את הבית הנ"ל, הרי שעשוי להתקבל פטור ממס שבח אך זאת רק על שווי הבית בניכוי זכויות הבנייה הקיימות על החלקה. על מכרית חלקות המגרש ללא הבית לא ניתן פטור והמס גבוה יחסית למס שחל על מכרית בית. על מנת שניתן יהיה להשיב לשאלתך באופן מדויק, לרבות סכומי המס הצפויים, עליך לפרט פרטים נוספים ולקבל יעוץ לתכנון מס נכון בביצוע עסקת מכר על כל האפשרויות הקיימות, ואכן יש מס' אפשרויות לגיטימיות.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ואדים בליאכר

מנהל הפורום: עו"ד ואדים בליאכר

בוגר תואר ראשון בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה. שותף ומייסד משרד עורכי דין בליאכר את מלול. בעל
למידע נוסף

077-9977443 חיוג
הודעה

פורום מיסוי מקרקעין יעסוק בשאלות הקשורות במיסים העשויים לחול על עסקאות מכר / רכישת מקרקעין והדרך הנכונה והלגיטימית לתכנון עסקה באופן שתניב למוכר/קונה את המקסימום מתמורת העסקה תוך חשיפה מינימלית למס.
כידוע , בעסקאות מכר מקרקעין מעורבת תמיד שאלת המיסים החלים על העסקה ומכאן נגזרת החשיבות הרבה בתכנון אופן ביצוע העסקה, וכל זאת לפני כריתת חוזה.
יובהר כי התשובות בפורום אינן באות במקום היוועצות עם עו"ד מומחה בתחום, בייחוד שעסקינן בנושא כה מורכב, כשלפרטים הקטנים מיוחסת חשיבות רבה מאוד לצורך מתן תשובה מושכלת. הדבר מקבל משנה תוקף לאור השינויים התכופים בחקיקת המסים, ולאור הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014.  
האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועל השואל לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.