• 18 באפריל 2015

מיסוי בגין רכישת דירת ירושה על ידי אחד היורשים

שלום רב,

סבתי וסבי היקרים ז"ל הלכו לעולמם ועל פי צוואותיהם כל אחד מילדיהם זכאי ל-1/5 מבית המגורים שלהם שזהו הנכס היחיד בעיזבון ואין שום דבר אחר.
    בית המגורים הינו בית צמוד קרקע ובו נותרו כ -40 מ"ר זכויות בנייה על גג הבית ועל פי הערכת שמאי מוערך בסכום של 2.2 מיליון שח.
    אבי מעוניין לרכוש את חלקם של אחיו והכספים לכך מגיעים מהון עצמי שלו ומכספי משכנתא שהוא צריך לקחת.

השאלה הנשאלת היא אילו מיסים חלים על כל אחד מהדודים שלי אם יעשו הסכם בין יורשים - שכן טרם הגשו בקשה לקיום הצוואה של סבי וסבתי.

האם דודיי ידרשו לשלם מס שבח על המכירה - שכן לכל אחד מהם יש לפחות דירה אחת משלו או שיוכלו לעשות שימוש בפטור של סבי וסבתי לפי 49ב'5 שכן זה היה הבית היחיד שלהם.

האם אבי ידרש לשלם מס רכישה בגין דירה שניה על כל אחד מהחלקים, שכן יש לנו דירה נוספת בה אנו מתגוררים.

בבקשה סייע לי בהבנת העניין שכן מרוב קריאת חומר בעניין התבלבלתי לחלוטין ואנו מעוניינים לקבל תמונת מצב לפני שנעשה משהו.

תודה

אתי

18 באפריל 2015
  • 22 באפריל 2015

מיסוי בגין רכישת דירת ירושה על ידי אחד היורשים

אתי שלום. ככל שזו דירתם היחידה של המורישם ועובדות עונות לתנאי סעיף 49ב(5) לחוק, הרי שילדי המורישים זכאים לבקש פטור ממס שבח במכירת הדירה לצד ג' או לאח שלהם. אלא שהפטור יינתן לשווי הדירה ללא זכויות הבנייה עד תקרת הפטור הקבועה בחוק לפי סעיף 49ז'. אביך יידרש לשלם מס רכישה בגין רכישת הנכס. באשר להסכם חלקות עזבון - ככל שהאחים ייוותרו על הדירה ויקבלו תמורת הויתור נכסים אחרים בעזבון (בהנחה שיש נכסים נוספים, אחרת זה לא הסכם חלקות עזבון אמיתי ) להבדיל מתמורה כספית שאביך עשוי לשלם לאחים מכספו, דבר שאסורה לעשותו במקרה שמבקשים פטור, הרי שלא יחול מס שבח ולא מס רכישה. מכל מקום, אני מציע לקבל ייעוץ פרטני ומלא בטרם עריכת עסקה כל שהיא ולתכנן את העסקה בצורה לגיטימית ובדרך המטיבה ביותר עם כל המעורבים.

22 באפריל 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?