מיסוי בגין רכישת דירת ירושה על ידי אחד היורשים - פורום מיסוי מקרקעין

שאלה חדשה
 • אתי

  נשלח ע"יאתי 11:26, 18 באפריל 2015

  שלום רב, סבתי וסבי היקרים ז"ל הלכו לעולמם ועל פי צוואותיהם כל אחד מילדיהם זכאי ל-1/5 מבית המגורים שלהם שזהו הנכס היחיד בעיזבון ואין שום דבר אחר. בית המגורים הינו בית צמוד קרקע ובו נותרו כ -40 מ"ר זכויות בנייה על גג הבית ועל פי הערכת שמאי מוערך בסכום של 2.2 מיליון שח. אבי מעוניין לרכוש את חלקם של אחיו והכספים לכך מגיעים מהון עצמי שלו ומכספי משכנתא שהוא צריך לקחת. השאלה הנשאלת היא אילו מיסים חלים על כל אחד מהדודים שלי אם יעשו הסכם בין יורשים - שכן טרם הגשו בקשה לקיום הצוואה של סבי וסבתי. האם דודיי ידרשו לשלם מס שבח על המכירה - שכן לכל אחד מהם יש לפחות דירה אחת משלו או שיוכלו לעשות שימוש בפטור של סבי וסבתי לפי 49ב'5 שכן זה היה הבית היחיד שלהם. האם אבי ידרש לשלם מס רכישה בגין דירה שניה על כל אחד מהחלקים, שכן יש לנו דירה נוספת בה אנו מתגוררים. בבקשה סייע לי בהבנת העניין שכן מרוב קריאת חומר בעניין התבלבלתי לחלוטין ואנו מעוניינים לקבל תמונת מצב לפני שנעשה משהו. תודה אתי

  השב
 • 23:12, 22 באפריל 2015

  אתי שלום. ככל שזו דירתם היחידה של המורישם ועובדות עונות לתנאי סעיף 49ב(5) לחוק, הרי שילדי המורישים זכאים לבקש פטור ממס שבח במכירת הדירה לצד ג' או לאח שלהם. אלא שהפטור יינתן לשווי הדירה ללא זכויות הבנייה עד תקרת הפטור הקבועה בחוק לפי סעיף 49ז'. אביך יידרש לשלם מס רכישה בגין רכישת הנכס. באשר להסכם חלקות עזבון - ככל שהאחים ייוותרו על הדירה ויקבלו תמורת הויתור נכסים אחרים בעזבון (בהנחה שיש נכסים נוספים, אחרת זה לא הסכם חלקות עזבון אמיתי ) להבדיל מתמורה כספית שאביך עשוי לשלם לאחים מכספו, דבר שאסורה לעשותו במקרה שמבקשים פטור, הרי שלא יחול מס שבח ולא מס רכישה. מכל מקום, אני מציע לקבל ייעוץ פרטני ומלא בטרם עריכת עסקה כל שהיא ולתכנן את העסקה בצורה לגיטימית ובדרך המטיבה ביותר עם כל המעורבים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ואדים בליאכר

מנהל הפורום: עו"ד ואדים בליאכר

בוגר תואר ראשון בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה. שותף ומייסד משרד עורכי דין בליאכר את מלול. בעל
למידע נוסף

077-9977443 חיוג
הודעה

פורום מיסוי מקרקעין יעסוק בשאלות הקשורות במיסים העשויים לחול על עסקאות מכר / רכישת מקרקעין והדרך הנכונה והלגיטימית לתכנון עסקה באופן שתניב למוכר/קונה את המקסימום מתמורת העסקה תוך חשיפה מינימלית למס.
כידוע , בעסקאות מכר מקרקעין מעורבת תמיד שאלת המיסים החלים על העסקה ומכאן נגזרת החשיבות הרבה בתכנון אופן ביצוע העסקה, וכל זאת לפני כריתת חוזה.
יובהר כי התשובות בפורום אינן באות במקום היוועצות עם עו"ד מומחה בתחום, בייחוד שעסקינן בנושא כה מורכב, כשלפרטים הקטנים מיוחסת חשיבות רבה מאוד לצורך מתן תשובה מושכלת. הדבר מקבל משנה תוקף לאור השינויים התכופים בחקיקת המסים, ולאור הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014.  
האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועל השואל לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.