שליש מחצי דירה ומס רכישה בעתיד - פורום מיסוי מקרקעין

שאלה חדשה
 • אורן

  נשלח ע"יאורן 13:56, 12 באוקטובר 2013

  שלום,סבתי מורישה לי שליש מחצי דירתה (מתנה ללא תמורה),השאלה שלי בעתיד הקרוב אני רוצה לרכוש דירה על שמי כמה מס רכישה אשלם? במידה וארשום על שמי סה"כ שליש מחצי דירה כיום.?

  השב
 • 23:08, 12 באוקטובר 2013

  אורן שלום. הוראת החוק הרלוונטית בעניינך קובעת כי כי אדם הרוכש "דירה מגורים מזכה" יחידה - וכי אין בבעלותו דירה נוספת או חלק הגדול מ- 25% בדירה אחרת, זכאי לפטור מסויים במס רכישה עפ"י מדרגות המס שפורסמו ע"י משרד מיסוי מקרקעין (ניתן למצוא באתר של המשרד). מאחר והחלק שסבתך מעניינת להעביר אליך הוא קטן מ- 25% בזכויות בדירה, ובהנחה שאין בבעלותך דירה נוספת, הנך זכאי לפטור המסויים במס רכישה. עם זאת יש לכך נפקויות אחרות בתחום מס השבח ומומלץ מאוד לקבל יעוץ מקצועי מעו"ד הבקי בתחום לפני שתחליט "לקבל" את המתנה.

  תגובה
 • 12:40, 24 באוקטובר 2013

  שלום רב,
  בעלי וארבעת אחיו קיבלו בירושה דירה מהרויהם,
  כעט אנחנו מעונינים לקנות דירה שתיהיה לנו [על שם בעלי ועל שמי]
  האם נאלץ לשלם מס רכישה משום שזו דירה שניה? או שמגיע לנו פטור ממס רכישה מכיוון שהוא מחזיק 20% בדירה ?
  תודה רבה
  ספיר

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ואדים בליאכר

מנהל הפורום: עו"ד ואדים בליאכר

בוגר תואר ראשון בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה. שותף ומייסד משרד עורכי דין בליאכר את מלול. בעל
למידע נוסף

077-9977443 חיוג
הודעה

פורום מיסוי מקרקעין יעסוק בשאלות הקשורות במיסים העשויים לחול על עסקאות מכר / רכישת מקרקעין והדרך הנכונה והלגיטימית לתכנון עסקה באופן שתניב למוכר/קונה את המקסימום מתמורת העסקה תוך חשיפה מינימלית למס.
כידוע , בעסקאות מכר מקרקעין מעורבת תמיד שאלת המיסים החלים על העסקה ומכאן נגזרת החשיבות הרבה בתכנון אופן ביצוע העסקה, וכל זאת לפני כריתת חוזה.
יובהר כי התשובות בפורום אינן באות במקום היוועצות עם עו"ד מומחה בתחום, בייחוד שעסקינן בנושא כה מורכב, כשלפרטים הקטנים מיוחסת חשיבות רבה מאוד לצורך מתן תשובה מושכלת. הדבר מקבל משנה תוקף לאור השינויים התכופים בחקיקת המסים, ולאור הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014.  
האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועל השואל לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.