בירור לגבי חייל שמשתמש בסמים - פורום עבירות סמים

שאלה חדשה
 • אנונימית

  נשלח ע"יאנונימית 09:34, 10 בדצמבר 2015

  שלום אני מבררת בשביל בן דוד שלי. הוא התחיל להשתמש בסמים אחרי שהוא התגייס לצבא. המשפחה מנסה להוציא אותו מזה אבל הוא לא משתף פעולה. אם יתפסו אותו משתמש בסמים בצבא האם יישלחו אותו לכלא? האם יפתח לו תיק פלילי שיעבור וילווה אותו גם באזרחות?

  השב
 • 14:22, 10 בדצמבר 2015

  ראשית יש לציין כי המערכת הצבאית אינה מקלה ראש בעבירות הסמים. בעוד שמחוץ למסגרת הצבאית נוטים להקל בעבירה הראשונה של שימוש בסמים "קלים", בצבא גם מי שנתפס בשימוש ראשון וחד-פעמי סמים "קלים" יועמד לדין.
  הרשעה בבית דין צבאי בעבירת סמים משליכה גם על החיים באזרחות, כאשר הרשעה בעבירת סמים בצבא תגרור אחריה גם רישום פלילי באזרחות.
  לעניין העונש המוטל על מי שנתפס משתמש בסמים בצבא, הרי שהענישה היא אינדיבידואלית, וכל מקרה לפי נסיבותיו. לרוב מטילים בתי הדין הצבאיים על החייל המורשע עונש של מאסר בפועל בכלא צבאי. יחד עם עונש המאסר יכול בית הדין הצבאי להטיל בנוסף גם עונשים הקשורים למהלך השירות הצבאי.
  בכל שאלה נוספת את מוזמנת לפנות אלי בטלפון 050-8848606.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד משה ליפשיץ

מנהל הפורום: עו"ד משה ליפשיץ

בעל תואר במשפטים, תואר בקרימינולוגיה ותואר במדעי החברה. בנוסף, השתלם בקורסים בתחום ארגוני פשיעה, חקי
למידע נוסף

077-2303931 חיוג
הודעה

האיסור בשימוש בסמים מעוגן בפקודת הסמים המסוכנים כאשר זו מפרטת את סוגי העבירות והכי חשוב את סוגי הסמים אשר השימוש בהם בכמות שאינה מותרת, יוצרת את יסודות העבירה המנויה בפקודה וביניהם החזקה לשימוש עצמי, החזקה שלא לשימוש עצמי, יבוא יצוא, סחר וכיו"ב.
לאחרונה אושרו "סמי הפיצוציות" כסמים אסורים לשימוש ואלה הוספו לפקודה ומשכך שימוש בסמים מסוג זה עלול להוביל פלוני אל בין כתלי בית המשפט הנכבד כשכתב אישום עומד ותלוי כנגדו בעבירות סמים. 
העונש בצד ביצוע עבירות סמים הינו בהתאם לקביעת המחוקק אלא שבכל מקרה ענישה היא לעולם אינדיבידואלית הלוקחת בחשבון פרמטרים אישיים, שיקומיים, עתידיים וכיו"ב. 
הרשעה בביצוע עבירות סמים תוביל בד"כ לבעיות בגיוס, שלילת רישיון נהיגה, חילוט חפצים שנתפסים וכיו"ב
זוהי רק תמצית של עולם ומלואו שכן עולם הסמים רחב כשם הסמים המפורטים בו.