מהי שיטת חקירה לגיטימית של נער ? - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • אריאל

  נשלח ע"יאריאל 15:47, 13 במרץ 2015

  שלום, חקרו את אחי במשטרה במשך כמה שעות בגלל אלימות בבית הספר. החוקרים טימטמו אותו בשאלות והטיחו בו כל הזמן שהם יודעים שהוא עשה זאת... מה מוגדר כחקירה משטרתית לגיטימית?

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  16:19, 13 במרץ 2015

  שלום אריאל,
  חקירה משטרתית כרוכה מעצם טבעה בחדירה לרשות הפרט, כמו גם בהעמדת הנחקר בהתמודדויות פיזיות ונפשיות קשות.
  חקירה עניינית במטרה לחשוף את האמת היא שיטת חקירה לגיטימית, בעוד שחקירה משטרתית שייעודה שבירת רוחו של הנחקר, במטרה ליטול ממנו את כושרו ושיקול דעתו, אינה לגיטימית ואף לא חוקית.

  גם חקירה אשר במסגרתה מופרות זכויותיו של החשוד הנחקר או נעשה שימוש באמצעים ובשיטות חקירה בלתי חוקיים, זו התנהגות משטרתית אינה הולמת ולא לגיטימית.
  לציין, כי לצד תשאול רגיל בע"פ, לאחר שלחשוד הוצגו והוסברו זכויותיו, בתי המשפט מאפשרים לחוקרי המשטרה גם להשתמש בתכסיסי חקירה (תרגילי חקירה).
  תרגילים (תכסיסים) לגיטימיים יכולים לכלול: שימוש במדובבים, הקלטת שיחות מסדרון (שיחות לא לציטוט), שימוש באיומים, בהפחדות ואפילו בשקרים וכד'.
  לעומת זאת, אסור לחוקרים להשתמש באלימות פיזית או מילולית, לאיים בפגיעה שלא כדין בו או במקורביו, או לנקוט ללא אישור אמצעי חקירה הדורשים את הסכמת הנחקר במפורש או אישור של שופט במקרה של חיפוש, או אישור של פרקליט להפעלת האמצעי וכד'.

  לסיכום עד כאן חשוב לזכור: חוקרים רבים מרבים להשתמש בשקרים במהלך החקירה. ראיות מפוברקות, הבטחות שווא, "שותפים שהודו", "עדים" שלא קיימים ועוד. אין זה נכון ששוטר לא מורשה לשקר, ההיפך, כשם ששוטר יודע להסתיר ממך מידע, הוא גם מיומן מאוד בלהוליך אותך שולל !!!. הוא יודע לעשות שימוש בחצאי אמיתות, להוציא דברים מהקשרם ולהגיד דברים, שאין להם כל אחיזה ממשית במציאות. בעיקר הוא יודע להגזים בכמות ובאיכות חומר הראיות שבידו. לא להיבהל, לא להשתכנע מקביעות שרירותיות על מצב רגשותיכם, על כושר התנגדותכם ועמידתכם בחקירת המחץ שהוא עורך וכד'.
  החקירה הפלילית נשענת על שיטות פסיכולוגיות הכוללות תמרון, שכנוע ושקר. המטרה היא ליצור אווירה שתקדם את סיכויי ההודאה.
  לפיכך, המלצתי היא להיוועץ עם עו"ד בטרם ובמהלך החקירה ולא לאפשר לחור להמשיך ללא ייעוץ.
  זכור !!!, כל אמירה פזיזה ולא מבוקרת עלולה לשמש כרועץ נגד החשוד הנחקר, כמעט לא ניתן "לתקן" טעות כזו. לכן עדיף לשתוק עד להיוועצות עם העו"ד.
  שבת שלום,

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.