מה מוגדר כשיבוש הליכי חקירה ? - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • פנינה

  נשלח ע"יפנינה 23:14, 14 במרץ 2015

  שלום, מה מוגדר כשיבוש הליכי חקירה לאחר השחרור מהמעצר? חבר שלי נעצר בגין איומים, נחקר ולאחר יומיים שוחרר בערובה. אין לו תנאים ברורים בטופס. תודה פנינה

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  23:33, 14 במרץ 2015

  שלום פנינה,
  כל מגע של החשוד או אדם מטעמו עם עד (בדר"כ מתלונן) או שיחה עימו בעניינים הנוגעים לחקירה, ובוודאי ניסיון לשכנע אותו לשנות את עדותו או תלונתו (כולל שכנוע למסור עדות אמת) או להימנע מלהעיד - נחשבים שיבוש הליכי חקירה.

  ניהול הליכי משפט תקינים הוא אחד היסודות לבחינת קיומו של משטר חוק וסדר שכן כל פגיעה בטוהר שלהם יכולה להוות עד כדי הפרה של זכות האדם הבסיסית להליך משפטי הוגן משום הפוטנציאל לשיבוש מלאכתם של המשטרה ובית המשפט בבירור האירוע וחקר האמת.
  עבירת שיבוש הליכי חקירה ומשפט מהווה חלק ממקבץ המעשים הפליליים שתכליתם לשבש את קיומו של הליך משפטי תקין.
  היא קבועה בסעיף 244 שמורה כי מי שעשה דבר בכוונה לגרום לעיוות דין, להכשיל או למנוע הליך שיפוטי בין אם באמצעות העלמת ראיות, סיכול הזמנתו של עד או בכל שיטה אחרת דינו מאסר לתקופה של שלוש שנים.

  כאשר אין הצדקה להמשך החזקתו של החשוד במעצר הוא ישוחרר ככל הנראה בערובה. שחרור בערובה יהיה על תנאי שהחשוד יתייצב לחקירה או למשפט, בכל מועד שיידרש ולא ישבש הליכי חקירה ומשפט.

  כל העלמת ראיות או פגיעה בהן, ניסיון להעלים או לשנות מסמכים או חומרים אחרים הנוגעים לחקירה, הדחת עדים, תיאום גירסאות, העלמת רכוש וכד' מהווה מעשה של שיבוש החקירה והפרת תנאי הערובה.

  לידיעתך,

  תגובה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.