חקירת חשוד הסובל ממוגבלות שכלית מה זכויותיו ? - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • אסתר

  נשלח ע"יאסתר 21:36, 19 במרץ 2015

  היי, הבן שלי לצערי סובל מלקות שכלית ואנשים שלא מכירים אותו פוחדים ממנו. לפני שבוע נחקר בני בן ה- 19 במשטרת מודיעין כחשוד באיום ובאלימות לגבי בחורה צעירה במגרש המשחקים בשכונה. כל העניין של החקירה נראה לי מופרך, אולם מה הזכויות של הבן שלי כאדם נכה בחקירה? כאדם עם "מוגבלות שכלית"?

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  22:05, 19 במרץ 2015

  שלום אסתר,
  במקרים בהם אנשים עם מוגבלות שכלית צריכים לעבור חקירה משטרתית, החוק קובע כיצד להנגיש עבורם את החקירה בהתאם לחוק הליכי חקירה והעדה (התאמה לאנשים עם מוגבלות שכלית או נפשית).
  לגבי הזכויות אתן לך תקציר: ישנם מקרים בהם המשטרה נדרשת לחקור אנשים עם "מוגבלות שכלית" – כעדים, כמתלוננים, או כחשודים בביצוע עבירה פלילית.
  "אדם עם מוגבלות שכלית" מוגדר על ידי החוק כאחד מאלה:
  • אדם עם פיגור שכלי.
  • אדם עם לקות שכלית אחרת, שבגללה מוגבלת יכולתו להיחקר או למסור עדות.
  • אדם עם הפרעה התפתחותית מורחבת (כולל אוטיסט), שבגללה מוגבלת יכולתו להיחקר או למסור עדות.
  ככלל, כאשר אדם עם מוגבלות שכלית נמצא במצב שבו הוא נדרש להיחקר על ידי המשטרה, השוטר בתחנת המשטרה אמור להפנות אותו ל"חוקר מיוחד" חוקר שעבר הכשרה מיוחדת לחקירת אנשים עם מוגבלות שכלית. חוקר מיוחד יכול להיות אחד מאלה: פסיכולוג, עובד סוציאלי, קרימינולוג קליני, אדם שעבר הכשרה בתחום החינוך המיוחד.
  החקירה יכולה להתבצע על ידי חוקר משטרה רגיל במקרים הדחופים והחריגים הבאים: למניעה של שיבוש חקירה, למניעת סכנה לחיי אדם ולשלומו, לאפשר את מעצרם של חשודים נוספים לצורך גילוי ראיה.

  לרוב, חקירת אדם עם מוגבלות שכלית בידי חוקר מיוחד תיעשה בידיעת הוריו או האפוטרופוס שלו.
  חקירת אדם עם מוגבלות תתועד - ככל האפשר - בתיעוד חזותי (וידאו), תיעוד קולי ותיעוד בכתב.

  נוכחות בפעולות חקירה: אם במהלך החקירה מבקשת המשטרה לבצע פעולות בהן נדרשת נוכחות או השתתפות אדם עם מוגבלות שכלית - האדם עם המוגבלות השכלית יוכל להשתתף או להיות נוכח באותה פעולה רק בהתאם להוראותיו של חוקר מיוחד.

  באופן כללי, אנשים עם מוגבלות שכלית עשויים למצוא עצמם מעורבים ככל אדם בהליכים פלילים גם כחשודים או נאשמים. אנשים עם מוגבלות מטבע מצבם תלויים באחרים, הם מתקשים להגן על עצמם, ומשום מגבלותיהם גם מתקשים להתלונן ויכולתם להסביר באופן וורבאלי את מה שהם חוו מוגבלת. גם בקרב חשודים ונאשמים אפשר למצוא אנשים רבים עם מוגבלות. קל מאד לנצל אנשים עם מוגבלות, שכלית בעיקר, ולגררם למעשים פליליים. לעיתים הם אינם מבינים את הפסול במעשיהם, לעיתים הם מעורבים בעבירות אלימות או מין בשל רגשות ודחפים, שמפאת העדר טיפול ראוי, אינם מנותבים בצורה תקינה.
  בנוסף, לא פעם בשל מוגבלות שכלית ורצון לרַצוֹת אחרים הם מודים במעשים שלא ביצעו.

  ההליך הפלילי מיסודו הוא הליך קשה ומורכב. הפרוצדורות והכללים נוקשים ומורכבים להבנה והנטל הנפשי על המשתתפים בו גדול. אנשים עם מוגבלות נתקלים בקשיים רבים שבעתיים.

  לכן חובה להיוועץ בעו"ד פלילי

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.